školní rok 2022 až 2023 v událostech


Krajské kolo soutěže T-PROFI
Ve čtvrtek 16. 3. 2023 se konalo v třebíčském Ekotechnickém centru Alternátor krajské kolo odborné metodické soutěže T-PROFI pořádané Hospodářskou komorou ve stavbě modelů z polytechnické stavebnice Merkur. Tým složený ze 4 studentů třídy 2.A naší školy a 4 žáků 5. ročníku 4. ZŠ Žďár nad Sázavou Zámek, měl tentokrát za úkol smontovat dva funkční modely - zařízení pro zkoušky těsnosti a tlakovou komoru se sekčními vraty. Náš tým pod taktovkou kapitána ze společnosti COMPAS – robotika, s.r.o. Ing. Ivana Vrbeckého, si vedl velmi dobře a dokázal oba modely smontovat a oživit před vypršením limitu za necelé 3 hodiny. Za naše snažení jsme byli odměněni velmi hezkým čtvrtým místem a zvláštní cenou poroty za proaktivní přístup pro V. Dvořáka ze 4. ZŠ. Od 2. místa tým dělilo jen několik desetin bodu. Soutěž, která cílí především na podporu týmové práce, vzájemné komunikace žáků a odborníků z praxe, také na posilování prestiže technických profesí, se velmi vydařila. Už se těšíme na další ročník této soutěže! (Jan Bratršovský, Miloš Blažíček)

Středoškolská odborná činnost – 45. ročník, školní kolo
I v letošním roce se naši studenti aktivně zapojili do prestižní soutěže technických prací SOČ. Školního kola se letos zúčastnilo 26 soutěžících (vloni 23) s 16 pracemi (vloni 15): Vytlačil Jan 4.A - Vozík na hasičské vybavení (vedoucí B. Málek), Kostková Lucie 4.A - Dopravník krmiva (vedoucí B. Málek), Ptáček Matyáš, Peksa Václav 4.A - Zvedák na motorku (vedoucí M. Blažíček), Popela Marek, Štěpán Ondřej 4.A - Posilovací stroj (vedoucí M. Blažíček), Nykoliv Richard, Kubiš Přemysl 4.A - Model bitevní lodi (vedoucí M. Blažíček), Cestarollo Matteo, Sochor Jan, Ptáček Martin 4.A - Elektrické motůčko (vedoucí B. Málek), Trávníček Jáchym, Cempírek Jaroslav, Coufal Otto 4.A - Forma na vstřikování plastů (vedoucí D. Okurka), Jeřábek Tomáš, Smolík Tomáš, Topinka Jan 4.A - Projekt AF-23 elektroformule (vedoucí P. Šuhaj), Trommelen Patrik 4. C - Stolní kotoučová bruska (vedoucí M. Ťupa), Topinka Tomáš 4.C - 3D Tiskárna (vedoucí I. Fiala), Macháček Tomáš 4.C - Chytré zrcadlo (vedoucí M. Ťupa), Pokorný Tomáš 4.C - Auto na dálkové ovládání (vedoucí M. Ťupa), Kocanda Tomáš 4.C - Elektrická koloběžka (vedoucí M. Ťupa), Dobiáš David, Doucha Martin 4.C - Balancující robot (vedoucí M. Ťupa), Štyl Robin 4.C - Učební pomůcka s PLC LOGO! a frekvenčním měničem (vedoucí R. Sejtko), Marek Šimon 4.C - Spin coater (vedoucí I. Fiala).
Všichni soutěžící projevili velké tvůrčí schopnosti i schopnost samostatně pracovat. Za to jim děkujeme a věříme, že získané zkušenosti dále využijí v okresním kole i u maturity. (Rudolf Voráček)

Erasmus+ Budapešť finále
Poslední týden utekl jako voda, a přišlo loučení. Za odvedenou práci nás ve všech firmách chválili, dostali jsme i malé dárečky, ale to hlavní přišlo odpoledne, kdy jsme obdrželi i europasy, které nám snad otevřou dveře k zajímavějším pracovním nabídkám. S Budapeští se loučíme se slzou v oku a budeme v dobrém vzpomínat. Kéž by takových stáží bylo více. (Petřeková Drahomíra, Fiala Ivo a výběr studentů)

Domov mládeže - kroužek KREATIV
Obrazy na halu v 1. patře dívčí budovy vyrobily dívky z 1. ročníku v kroužku KREATIV za použití akrylových barev, nanášených na korkový podklad. Po celkovém zaschnutí, vytvořily požadované tvary tavnou pistolí, které potom dekorovaly do zlatého odstínu. Stejný odstín použily i na rámy. Závěrem vše zafixovaly bezbarvým lakem. Vše proběhlo pod vedením vychovatelky Marcely Šimurdové.

Ukázka 3D tisku betonu
Pro studenty druhých a třetích ročníků jsme v rámci projektu P-TECH a předmětu Moderní Technologie zorganizovali praktickou ukázku 3D tisku betonu v prostorách firmy ICE Industrial Services. Ve dnech 13.02., 13.03. a 15.03.2023 měli možnost studenti technických oborů na vlastní oči zhlédnout unikátní technologii tisku betonových objektů metodou 3D tisku. Studenti měli možnost nahlédnout pod pokličku vývoje technologie budoucnosti a věříme, že získali inspiraci a zkušenosti pro svoji budoucí praxi. (Martin Ťupa, Ivo Fiala, Tomáš Jindra, team P-TECH)

Krajské kolo soutěží zručnosti – ŘEMESLO VYSOČINY 2023
Krajská soutěž Řemeslo Vysočiny 2023 je součástí tříkolových postupových soutěží zručnosti strojírenských oborů KOVO JUNIOR 2023, které CECH KOVO ČR vyhlásil jako součást celostátní přehlídky České ručičky, kterou vyhlašuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s MŠMT a dalšími partnery. Patronem soutěže je radní kraje Vysočina RNDr. Jan Břížďala. Krajskou soutěž pořádalo Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou v termínu konání 9. – 10. 3. 2023. Soutěž je určena pro žáky prvních, druhých nebo třetích ročníků učebního oboru strojní mechanik, nástrojař a puškař. Samotná soutěž se skládala ze dvou částí. První část prověřila praktické dovednosti žáků výrobou součásti dle výkresové dokumentace. V druhé části byly prověřeny znalosti z měření strojírenských veličin pomocí měřících přístrojů a měřidel a základní teoretické znalosti.
Z naší školy se zúčastnili dva žáci z oboru Nástrojař, bratři David a Michal Vrtěnovi. Dopadli velmi dobře. Jako jednotlivci skončili na krásném 3. a 4. místě. Michal byl třetí a David čtvrtý. V kategorii družstev se umístili ještě lépe, když obsadili 2. místo. Oběma chlapcům moc gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Dále patří velký dík pořadatelům z Ledče nad Sázavou za výbornou organizaci a průběh soutěže. (Lukáš Linhart)

Přednáška z FEKT VUT Brno
Dne 3. 3. 2023 proběhla pro studenty 4.C zajímavá prezentace a diskuze s naším absolventem, nyní pracovníkem Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky na FEKT VUT v Brně Ing. Davidem Šimkem, PhD. Maturantům byly představeny výsledky zkoušek elektrotechnických přístrojů, získané pomocí termovize a rychlostní kamery. Naši maturanti se v oboru elektrotechnika s touto moderní technikou také setkají. Ing. Šimek také představil požadavky na studenta technické VŠ a představil fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno. Zdroj fotografií. (Rudolf Voráček)

Erasmus+ Budapešť II
Týden našeho pobytu v Maďarské metropoli je za námi a nastal tedy čas na další shrnutí. Studenti za sebou mají první pracovní zkušenosti s pozitivním ohlasem jak od nich samotných, tak i od jejich zaměstnavatelů. Po práci mají možnost využívat volného času k poznávání města. Některé aktivity provádíme všichni společně, jiné zase v menších skupinkách v době volna. Navštívili jsme například Labyrintus, podzemní systém jeskyní, nebo Palace of miracles, kde si všichni mohli zkoušet jednoduché fyzikální experimenty a ověřit si platnost základních fyzikálních zákonů. V neposlední řadě jsme navštívili House of Terror, jedná se o muzeum, které připomíná neveselou historii Maďarska v dobách nacistické a posléze sovětské okupace a hrůzy politických procesů. Ve večerních hodinách jsme společně navštívili Flipper museum, kde jsou historické herní automaty. Lze si zde zahrát hry jako Pinball, Pacman, Guitar hero apod.. Samozřejmostí je i ochutnávka místní kuchyně, která neodlučně patří k místní kultuře. PS: Těšíme se co nám přinese další týden! (5.3.2023 Jan Straka)

Vítězství na Ideathon 2023
Kraj Vysočina pořádal ve dnech 15.-16. 2. 2023 soutěž nápadů na vybraná témata IDEATHON. Cílem soutěže bylo podpořit tvorbu inovativních nápadů v tématech: Energetická gramotnost, Umělá inteligence ve školách, Energetická udržitelnost v budově. Tříčlenné týmy studentů musely obhajobu provést v anglickém jazyce. Z naší školy se i letos zúčastnily dva týmy, celkově soutěžilo 16 týmů ze středních škol Kraje Vysočina.
Tým 4.E ve složení Jakub Trčka, František Paleček, Jindřich Zdražil, zpracoval téma „Energetická gramotnost - Energetics literacy“, tým 3.A Jakub Jelínek, Martin Starý, Jiří Houdek obhajoval téma „Energetická udržitelnost v budově - Energy self-sufficiency of the house“.
Naši studenti dokázali zvítězit ve dvou tématech ze tří! Dalším skvělým úspěchem je získání jednoho místa v poznávací cestě na Taiwan pro Jakuba Trčku. Za tento mimořádný úspěch a reprezentaci školy patří velký dík aktivním studentům, třídním učitelkám a zejména učitelkám angličtiny. (Rudolf Voráček)

Erasmus+ Budapešť
V neděli 26. 2. jsme vyjeli s 12 studenty a studentkami naší školy na program Erasmus+ do hlavního města Maďarska – Budapešti. Studenti se poprvé setkali se svými zaměstnavateli a první pracovní den mají úspěšně za sebou. Zároveň jsme společně začali objevovat metropoli a získávat zkušenosti se životem v cizím městě. První naše společná cesta vedla na rybářskou baštu, která se tyčí nad řekou Dunaj a je odtud krásný výhled na celé město. (28.2. 2023 Jan Straka)

Voskovací stůl
V letošním školním roce jsme mohli zásluhou Spolku rodičů a přátel školy pořídit voskovací stůl na lyže s voskovacími profily a svěráky. Voskovací stůl je od letošního ledna využíván pro úpravu lyží ze školní lyžárny a pod vedením Mgr. Marka Kovačiče se na něm učí pracovat i studenti druhých ročníků, kteří mají lyžařské kurzy. Praktické ukázky pan Kovačič doplňuje velice zajímavými přednáškami o způsobech a druzích mazání lyží a vůbec o tomto krásném sportu bílé stopy. Děkujeme SRPŠ, že podporuje rozvoj vztahu našich studentů ke sportu. (Jarmila Kociánová, Marek Kovačič)

Řemeslo Vysočiny 2023
Tato akce proběhla dne 16. 2. 2023 pod patronací radního Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu RNDr. Jana Břížďaly. Soutěž byla vyhlášena z pověření Cechu KOVO ČR jako krajské kolo pro žáky maturitního oboru mechanik seřizovač. Každá škola mohla do soutěže přihlásit jedno dvoučlenné družstvo. Pro účastníky byla vyhlášena soutěž jednotlivců a soutěž družstev. Soutěž byla zaměřena pro mechaniky seřizovače - CNC programování. Akce se zúčastnilo 7 dvoučlenných družstev z Kraje Vysočina. Úkolem soutěžících v kategorii mechanik seřizovač – CNC programování bylo napsat program pro zadanou součást dle výkresové dokumentace a naprogramovanou součást vyrobit na CNC obráběcím centru. Dále museli žáci prokázat základní teoretické znalosti z oboru včetně dovedností při měření součásti a zpracování měřícího protokolu. Další informace o soutěži zde. Výsledky zde. (Jiří Straka)

První ročník Krajské soutěže ve svařování
Dne 15. 02. 2023 se naši dva žáci David a Michal Vrtěnovi zúčastnili v prvním kole krajské soutěže ve svařování, která se konala na Střední škole řemesel a služeb v Moravských Budějovicích. Soutěž se skládala ze třech částí. Z praktické - svařování metodou 135 a svařování na svařovacím trenažéru, dále z testu technologie a bezpečnosti práce. Soutěže se zúčastnilo 13 škol z kraje Vysočina a z celkového počtu 22 soutěžících. Lepší z našich žáků se umístil na pěkném 8. místě. (Lukáš Pilko)

Kybersoutěž
V úterý 14. 2. 2023 navštívil naši školu člen přípravného a soutěžního výboru Kybersoutěže, pan Kamil VIRÁG, zástupce KYBEZ, aby předal výhercům osvětového kola soutěže Filipu Linsbauerovi, Davidu Houserovi a Vojtěchu Kolátorovi, věcné ceny. Vzhledem k vysoké účasti našich studentů v kybersoutěži nám byla také nabídnuta možnost konzultace se studenty, členy kybertýmu, kteří prošli kybersoutěží a pracují v národním týmu, aby předali své zkušenosti a zodpověděli dotazy našich studentů na téma kyberbezpečnosti a co je osobně vedlo vydat se touto cestou. Všem účastníkům soutěže děkujeme a výhercům blahopřejeme. (Předmětová komise IT)

Ekologická soutěž Enersol
Dne 10.2. 2023 se v Jihlavě v prostorách krajského úřadu konal již 20. ročník ekologické soutěže Enersol. Za naši školu do krajského kola postoupily dvě soutěžní práce, které byly pod vedením pana Mgr. Jiřího Neumana a Ing. Jana Straky z pracoviště Strojírenská. Práci na téma „Úspory elektřiny v domácnosti?“ zpracovali žáci třídy 2.MB Daniel Mrázek a Daniel Štěpán. Jejich práce se umístila v kategorii Enersol a praxe na krásném 7. místě. Další soutěžní práce, kterou naše pracoviště vyslalo byla na téma „Podzemní chladnička“, vypracoval ji Štěpán Mikšík ze třídy 3.MC. Tato práce se umístila na 5. pozici a stává se tak náhradníkem do celostátního kola. (Ing. Jan Straka)

Malá série výroby automobilu Prumka Mini ve finále: Mámo, táto, pojď si se mnou hrát!
Se začátkem letošního kalendářního roku se nám podařilo dokončit projekt Prumka Mini a představit na malé sérii výroby modelu automobilu jednotlivé postupy a zajímavé technologie využívané na naší škole. Tento technický projekt vznikl v rámci zájmových kroužků podporovaných společností ŽĎAS a.s. v rámci dlouhodobého projektu Mámo, táto, pojď si se mnou hrát. Naši nejmladší se seznámili nejen s postupy tvorby digitálních prototypů využívanými v technické praxi, ale také například s prezentací technických 3D dat pomocí interaktivní virtuální reality nebo se sériovou produkcí projektu na 3D tiskárnách. Pro více informací sledujte náš Facebook a Instagram. (Petr Fořt, Martin Ťupa, Ivo Fiala)
ŽĎAS a.s. můžete navštívit na Facebooku: Naše srdce tvoří budoucnost a na Instagramu přes: @nase_srdce_tvori_budoucnost

Srdíčkové dny
V pondělí 30. 1. 2023 se žákyně třídy 4.B (Veronika Jamborová, Eliška Klímová, Sára Křivánková, Lenka Ondráčková, Anna Šenkýřová a Nikola Šenkýřová) zapojily do sbírky Život dětem, která pomáhá vážně nemocným dětem v České republice získat finanční prostředky na úhradu jejich léčby, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, přístrojů a dalšího potřebného k jejich uzdravení a také ke zlepšení kvality jejich života. Žákyním se v tomto termínu podařilo získat prodejem předmětů s logem sbírky rekordní částku 7 961 Kč, za což jim patří velký dík náš i dík organizátorů této charitativní akce. (Kateřina Šimůnková)

Kriminalita na internetu z pohledu Policie ČR na Vysočině
V současné době je velmi sledovanou oblastí kybernetická bezpečnost. Aby byli studenti aktuálně seznámeni se situací ve světě internetových kriminálních činů, pozvali jsme z Krajského ředitelství policie ČR v Jihlavě specialistu, aby nás seznámil s prací policistů při řešení počítačové kriminality. Studenti 3. a 4. ročníku oborů IT a Elektrotechnika si vyslechli ve dnech 10. ledna a 1. února 2023 přednášku, kde získali zajímavé informace o aktuálních formách počítačové kriminality. Také se seznámili s prací policejních analytiků při sledování nelegálních operacích na internetu a současně mohli vidět statistiky případů z oblasti IT kriminality na Vysočině.
Krajský koordinátor prevence kriminality kpt. M. Hron připravil prezentaci s celou řadou konkrétních případů a situací, s nimiž se může setkat každý uživatel internetu. Ale z našich studentů se brzy stanou odborníci, na jejichž bedrech bude ležet odpovědnost za bezpečnost v online prostoru. Proto musí mít co nejlepší zdroje informací. A to přednáška PČR bezezbytku splnila. (Zdeněk Holemář)

Lyžařský výcvikový kurz třídy 2.B
Od 29.1. – 5.2. 2023 se třída 2.B zúčastnila LVK. Na horách nás však přivítalo velmi velké množství sněhu a foukal silný vítr. S těmito nepříznivými podmínkami se děvčata i chlapci prali velmi statečně a základy lyžování i snowboardingu zvládli na výbornou. Určitě si tyto silné zážitky budou pamatovat celý život. (Miroslav Brabenec, Drahomíra Petřeková a Kletečka Jan)

E-formule AF-23
Studenti 4. ročníku naší školy Tomáš Jeřábek, Tomáš Smolík, Jan Topinka a Ondřej Pancner připravili v rámci svých maturitních projektů na oboru Strojírenství od konstrukce až po výrobu unikátní studentskou formuli s elektrickým pohonem. Využili při tom řadu zajímavých technologií a postupů. Pro detaily o tomto projektu sledujte náš Facebook a Instagram školy nebo Instagram projektu @projekt_af23. (Tomáš Jeřábek, Tomáš Smolík, Jan Topinka a Ondřej Pancner)

Olympiáda z českého jazyka
V lednu 2023 se na naší škole uskutečnilo školní kolo olympiády z českého jazyka. Akci organizuje Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a Klub OČJ, z. s. Řešení jednotlivých úkolů olympiády je poměrně náročné a studenti naší školy jsou spíše technického zaměření, i přesto jsme oslovili 7 jazykově šikovných budoucích maturantů. Řešili úkoly jazykové z oblasti zvukové stránky řeči, slovotvorby, tvarosloví, skladby či lexikologie. Tyto úkoly více zvládala mužská část osazenstva. Dívkám potom více šla stylistická část. Každý ze soutěžících měl napsat volný slohový útvar s doporučenou délkou 200 – 300 slov na téma Když tenkrát napadl sníh… Za jazykovou část bylo možné získat maximálně 30 bodů a za slohovou část 20 bodů. 1. místo obsadil Lukáš Jaroš z 3.E (33 b.), 2. místo Lukáš Březka z 1.C (32 b.) a 3. místo patří Tomáši Vejlupkovi z 2.C a Jiřímu Koubskému z 3.E (oba 31 b.) Na 4. místě se umístila Jana Poulová z 3.B (29 b.), na 5. místě Lenka Synková z 3.B (27 b.) a na 6. místě Petr Látka z 3.C (26 b.). Na první tři místa čekala sladká odměna a pro všechny zúčastněné pochvala třídního učitele. (Renata Fořtová)

Projektujeme ve výuce technologický cloud
Se závěrem ledna dokončujeme s týmem našich informatiků ze čtvrtého ročníku již tradiční ročníkovou práci věnovanou projektu technologického cloudu. Cílem úlohy je představit možnosti jednotlivých odborných software nástrojů, které znají studenti z výuky operačních systémů a sítí a použít je ve spojení s projektem firemních prostor navržených pomocí nejnovějších postupů projektování založených na informačním modelu budovy BIM. Řešení úlohy má několik částí, které vychází ze strategie životního cyklu informačního systému procesované nad analytickým návrhem jednotlivých služeb cloudu. Studenti následně navrhují služby na virtualizovaných serverech pracujících nad základním hypervisorem. S využitím simulačních nástrojů od společnosti Cisco provedou následně kompletní síťové zapojení cloudu a simulaci jeho provozu. Finální 3D dispozice serverových pracovišť je integrována s BIM daty projektu firemní budovy a představena s využitím průmyslové vizualizace navázané na virtuální realitu. Všem řešitelům projektu děkujeme za příspěvky na náš Facebook a Instagram. Další informace naleznete zde. (Petr Fořt, IT Team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Technická přednáška firmy ICE Industrial Services
Pro studenty třetích ročníků jsme v rámci projektu P-TECH a předmětu Moderní Technologie dne 23.1. 2023 zorganizovali technickou přednášku firmy ICE Industrial Services. Od zakladatele firmy Tomáše Vránka se studenti mohli dozvědět spoustu zajímavých a praktických informací z oboru automatizace a průmyslu 4.0. Věříme, že díky velmi otevřeně laděné prezentaci si studenti odnesli několik rad do budoucího profesního i osobního života. (Martin Ťupa, Ivo Fiala, Tomáš Jindra, team P-TECH)

Předání Europasů stážistům z Barcelony
Předání Europasů stážistům z BarcelonyProslovem plného chvály a poděkování za absolvování třítýdenní stáže v Barceloně ředitel školy Ing. Jaroslav Kletečka udělal pomyslnou tečku za výjezdy v roce 2022. Z jeho rukou poté 4 studentky oboru Ekonomika a podnikání, 3 studenti oboru Informační technologie a 4 studenti oboru Technická zařízení budov (studenti tohoto oboru vyjeli na zahraniční stáž Erasmus poprvé) převzali Europasy, kterými mohou prokázat své absolvování stáže ve firmách v Barceloně. Stali se tak součástí skupiny čítající 107 studentů a studentek, kteří doposud s Erasmem vyjeli do světa a získávali první pracovní zkušenosti v cizojazyčném prostředí, poznávali nové země, zvyky, tradice a mnoho významných památek v Barceloně, Miláně, Vídni a Budapešti. Jsme rádi, že nejsou posledními v tomto školním roce, jelikož na konci února se vydá 12 studentů a studentek na 3 týdny do Budapešti a na přelomu dubna a května zase zamíříme do Lombardie, do Milána. (Martina Eckert, Drahomíra Petřeková, František Kadlec, Martin Ťupa)

Soutěž „Účtování versus účetnictví“
Dne 11. ledna 2023 proběhla na naší škole soutěž „Účtování versus účetnictví“. Soutěž pořádala online Vysoká škola polytechnické Jihlava. Školu reprezentovalo 6 týmů, vždy po třech soutěžících. Nejlépe dopadli Šenkýřová Anna, Meduňa Lukáš a Slánský Stanislav. Obdrželi šestou pozici z 26 týmů, to je krásný výsledek. I všem ostatním soutěžícím gratuluji za pěkné výsledky. (Petra Černá)

Okresní přebor družstev v šachu
Šachy – desková hra pro dva hráče, řadící se do sportovního odvětví se staly fenoménem naší školy. Svědčí o tom studenti, kteří sklonění nad svým mobilem virtuálně soupeří na šachovnici na svém zařízení ve volných chvílích, ale velký zájem si zasoutěžit mají i reálně. Do okresního kola, které se konalo v pátek 20. ledna, jsme za naši školu nominovali 2 týmy. Tým „1“ obsadil v silné konkurenci přihlášených škol výborné 2. místo a tým „2“ pak 5. místo. Student Tomáš Vokoun ze 2.E byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Všem soutěžícím blahopřejeme k úspěšné reprezentaci naší školy a týmu „1“ přejeme hodně dobrých tahů v krajském kole. Poděkování patří i Vojtěchu Kolátorovi za pomoc při organizaci školního kola.
Školu reprezentovali: Petr Dalecký, Martin Homola, Jaroslav Novák a Štěpán Lamplot z 1.C, Tomáš Benc a Tomáš Vokoun ze 2.E, a Adam Hanák, Vojtěch Kolátor, Jiří Kolek, Jiří Ocásek a Marek Sochor ze 3.E. (Hana Kopicová)

1. pomoc do škol
Odbor zdravotnictví Kraje Vysočina každoročně pořádá pro žáky středních škol výuku první pomoci. Během kurzu jsou žáci 1. ročníku seznámeni s fungováním systému zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina a s principy poskytnutí laické první pomoci. Výkladová část přednášky je doplněna názornými video ukázkami. V závěru si pak žáci sami mohou prakticky vyzkoušet nácvik nepřímé masáže srdce. (Kateřina Šimůnková)

Téměř polovina maturitní třídy úspěšně složila mezinárodní jazykové zkoušky
V listopadu složilo celkem 14 studentů třídy 4.E jazykové zkoušky. Tři z nich se přihlásili na zkoušku B2 First, deset na C1 Advanced a jeden student dokonce na C2 Proficiency (viz. CEFR). Jazykové zkoušky Cambridge Assessment English jsou mezinárodně nejuznávanější jazykovou kvalifikací. Fakt, že zkoušky jsou mezinárodně platné, přináší studentům velikou výhodu oproti např. českým státním zkouškám nebo maturitě. Úspěšný kandidát, který složí zkoušku, se stane doživotně držitelem certifikátu Cambridge English, potvrzujícím jeho zdatnost v anglickém jazyce. Certifikáty úspěšných kandidátů uznává více než 11.000 univerzit, zaměstnavatelů, autorit a úřadů, včetně českého MŠMT a vládních institucí v ČR. Mnoho škol včetně předních univerzit přihlíží k výsledkům Cambridge zkoušek a přiznává studentům bodovou bonifikaci u přijímacího řízení. (Blanka Růžičková)

Cambridge Center Partner Institution
Naše škola se stala ve školním roce 2022/2023 partnerskou institucí zkouškového centra Cambridge Center. Naši studenti tedy mohou složit mezinárodní zkoušku (pouze v termínu listopad/prosinec) na školní půdě. Pro motivované studenty dále nabízíme možnost tzv. pretesting (jarní termín), kdy mohou zjistit svoji aktuální úroveň anglického jazyka a v dalším půlroce ještě zapracovat na zlepšení jednotlivých ´skills´. (Blanka Růžičková)

Školní kolo olympiády v anglickém jazyce
Po menší odmlce se uskutečnilo školní kolo olympiády v anglickém jazyce v takové podobě, jak bývalo zvykem před covidem. Soutěžící byli rozděleni do 3 kategorií (1., 2. a 3. ročník). Žáci byli hodnoceni na základě jejich gramatických, lexikálních a fonologických kompetencí, dále bylo přihlédnuto k jejich reagování na dotazy zkoušejících týkajících se vybraných témat. Rozhodování nebylo vůbec jednoduché a mnozí velmi příjemně překvapili. Za své výkony soutěžící na 1. až 3. místě v jednotlivých kategoriích získali hodnotné poukázky. V 1. ročníku zvítězila Aneta Jamborová 1.B, na 2. místě se umístil Vít Budík 1.E a 3. příčku obsadil Matěj Benáček taktéž ze třídy 1.E. V kategorii 2. ročník bylo umístění následující: 1. místo Zdena Uttendorfská 2.B, 2. místo Miluše Prokopová 2.B, 3. místo Patrik Švoma 2.E. Ve 3. ročníku nejlepší výkony předvedli Kryštof Chalupa ze třídy 3.D (1. místo), Jindřich Kaša z 3.A (2. místo) a Jakub Jelínek z 3.A (3. místo). Všem „medailistům“ gratulujeme a za účast děkujeme nejen jim, ale i ostatním soutěžícím. (Martina Eckert, Drahomíra Petřeková, Eva Jarošová Heroldová, Jarmila Kociánová, Eva Ondráčková, Blanka Růžičková)

Získávání praktických zkušeností z reálných projektů
V rámci zkvalitňování odborných znalostí studentů oboru Strojírenství jsme s třídou 2.A navštívili partnerskou společnost DEL a.s., kde jsme absolvovali prohlídku robotického nanášení těsnění na části rozvaděčových skříní. Dále studenti zhlédli reálnou výrobu části automobilové karosérie svařováním. Robotické pracoviště bude vyrábět díly pro vozy koncernu Daimler v Portugalsku. Studenti byli seznámeni s průběhem projektu od konstrukce po zkoušky zařízení. Exkurze přímo navazuje na učební osnovy předmětů Stavba a provoz strojů a CAD technologie a doplňuje tak teoretické základy mladé technické generace. (Jan Bratršovský, Petr Havelka)

Naše odborné kroužky a projekty pro nejmladší : Mámo, táto, pojď si se mnou hrát!
V průběhu prosince jsme se pustili v rámci našich odborných kroužků pořádaných pro nejmladší do další etapy realizace projektu PrumkaMINI. Žákům ze ZŠ jsme ve spolupráci s našimi studenty představili na ukázkové části projektu přípravu produkčních 3D dat malého automobilu s využitím technologie FDM tisku. Současně bylo připraveno finální zapojení elektropohonu, který byl následně instalován do sestavy. Vzniklo tak několik prvních funkčních kusů modelu automobilu. Všem žákům a studentům, kteří pomáhají aktivně s projektem děkujeme. Aktivity kroužků podporuje firma ŽĎAS a.s. v rámci projektu Mámo, táto, pojď si se mnou hrát!. Pro více ukázek z výuky sledujte náš Facebook a Instagram. (Petr Fořt, Martin Ťupa a Ivo Fiala)

Soutěž Best in English
Opět po roce se zúčastnili naši studenti mezinárodní soutěže Best in English. Naši školu reprezentovalo 29 studentů a studentek napříč všemi ročníky. Potěšující je, že studenti 1. ročníků se této výzvy nezalekli a svými nádhernými výsledky ukázali, jak ovládají anglický jazyk. Pro představu, jak je soutěž rozsáhlá: celkem se jí účastnilo 22 779 studentů z 34 zemí a 704 škol. V rámci hodnocení naší školy se na 1. místě umístil Eduard Dítě 4.C, 2. místo obsadil Ondřej Lenikus 1.E, na stupních vítězů je doplnil Dominik Kočík 4.E. Na 4. místě se svými výsledky může pochlubit Jakub Jelínek 3.A a 5. místo patří studentce z 2.B Miluši Prokopové. Gratulujeme všem k pěknému umístění a ostatním děkujeme za jejich účast a taktéž gratulujeme k výsledkům vypovídajícím o jejich znalostech angličtiny. (Martina Eckert, Drahomíra Petřeková)

Informační model budovy BIM na naší škole
Přelom kalendářního roku jsme věnovali s našimi studenty v odborné výuce CAD seznámení s využitím postupů informačního modelu budovy, které jsou známy také pod zkratkou BIM. Technicky se jedná o ekvivalentní postupy projektování s využitím digitálních technologií, které známe z průmyslu jako PLM. Informační model budovy lze efektivně spojit napříč obory s řadou odborných problémů. V našem případě jsme BIM model využili pro řešení dispozice malého firemního cloudu poskytujícího zákaznické služby a menšího rodinného penzionu svázaného s TZB vybavením. Finální BIM data následně zpracujeme s využitím průmyslové vizualizace a virtuální reality. Pro více ukázek z výuky sledujte náš Facebook a Instagram. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Kybersoutěž
V letošním školním roce se v rámci výuky IKT zúčastnilo „OSVĚTOVÉHO“ kola Kybersoutěže 110 našich žáků z oboru Informační technologie. Do dalšího „VÝBĚROVÉHO“ kola, které proběhne elektronicky od 23. prosince 2022 do 29. ledna 2023, postupuje 52 úspěšných řešitelů. Filip Linsbauer z 1.E dokonce z prvního a Vojtěch Kolátor ze 3.E ze třetího místa. Nejen jim, ale i všem dalším účastníkům soutěže, gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů. Všechny výsledky si můžete prohlédnout zde. (Předmětová komise IT)

🎄 Štěstí, zdraví, pokoj svatý vinšujeme vám…

Přeje studentský hudební sbor. A vše dobré do nového roku 2023.

Vánoční turnaj v malé kopané
Ve čtvrtek 22. prosince 2022 proběhl vánoční turnaj v malé kopané. Turnaje se zúčastnilo celkem 16 družstev a bylo sehráno celkem 15 utkání vyřazovacím způsobem. Ve finálovém zápase se utkala 4.A s 3.A. 4.A vítězstvím 7:5 potvrdila zasloužené první místo, druhé místo obsadila tedy 3.A a o místo třetí se dělí 2.A s 3.D. Všem třídám děkujeme za účast. (Marek Kovačič, Petr Šimurda)

Vánoční turnaj v přehazované
Ve středu 21. prosince 2022 se na naší škole konal vánoční turnaj v přehazované. Turnaje se zúčastnilo osmnáct tříd naší školy. Po velice tvrdém a vyrovnaném boji postoupily do semifinále třídy 4.A, 4.C, 2.D a 3.D. Následný finálový zápas mezi 4.A a 3.D byl opravdu napínavou podívanou, kterou nakonec ovládla 4.A. Blahopřejeme vítězům a děkujeme všem třídám za účast a fair play. (Marek Kovačič)

Vánoční akademie 🎄
Dne 20. prosince 2022 se uskutečnil nultý ročník naší Vánoční akademie. Hlavními protagonisty byli studenti čtvrtých ročníků, kteří vytvořili zábavné kulturní pásmo ze svých nástupů a půlnočních překvapení z maturitních plesů. Student 4.B Lukáš Meduňa se nám postaral o výborný zvuk a Ing. Martin Ťupa celou akci vtipně a pohotově moderoval. Letošní čtvrťáci jednak inspirovali své kolegy z třetích ročníků pro příští rok, jednak položili základ krásné tradice. Doufáme, že Vánoční akademie 2023 se již bude konat v nové sportovní hale. (Marek Kovačič, Martin Ťupa)

Reprezentace na vyhlášení vítězů CNC obráběcích strojů
Ve středu 14.12. 2022 byl pozván náš žák David Rykr oboru mechanik seřizovač do Prahy na Ministerstvo obchodu a průmyslu k slavnostnímu vyhlášení vítězů mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Na základě výsledků ze dnů 4. - 7. října 2022 na MSV 2022 v Brně se umístil celostátně na krásném třetím místě v programování CNC obráběcích strojů v systému Siemens. Děkujeme Davidovi za výbornou reprezentaci a přejeme spoustu dalších úspěchů nejen v oboru, ale i v životě. (Hudec Jan)

Ukázka práce Rukodělného kroužku na Domově mládeže
Na Domově mládeže Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy děvčata vyráběla v Rukodělném kroužku andělíčky na kulturní vystoupení pro Domov důchodců a vánoční přáníčka. (Eva Benešová, vychovatelka DM)

Vystoupení žáků DM v Domově důchodců
Dne 7. 12. 2022 připravili žáci pod vedením vychovatelek z DM při VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou krátké kulturní vystoupení v Domově důchodců Libušín Žďár nad Sázavou. Celé vystoupení se setkalo s velkým ohlasem u seniorů, kteří si s chutí zazpívali lidové písně a koledy s žáky. Velice rádi bychom i v příštím školním roce mezi naše starší občany žijící v domově důchodců opět zavítali a alespoň touto formou jim zpestřili chvíle pobytu v tomto zařízení. (Dagmar Maternová a Eva Blažková, vychovatelky DM)

I průmyslovák může mít slušné znalosti z dějepisu
Ve dnech od 5. - 9. 12. 2022 se na naší škole konalo školní kolo dějepisné olympiády. Letos byla olympiáda tematicky zaměřena na dějiny Československa a Evropy v letech 1945-1992. Olympiáda proběhla ve všech prvních ročnících, zúčastnilo se jí 40 žáků ze 133. Na 1. místě se umístil Luboš Vrtěna z 1.E, na 2. místě Jan Kocourek z 1.D a na 3. místě i po rozřazovacích otázkách skončili shodně Vendula Ptáčková z 1.B a Adam Straka z 1.A. Výše zmínění žáci postupují do okresního kola. Všem děkujeme za odvahu! Gratulujeme k úspěchu! (Mgr. Eva Ondráčková - učitelka dějepisu)

1. místo v krajském kole v házené
Dne 8. 12. 2022 se studenti Vyšší odborné a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou zúčastnili krajského přeboru v házené. Přebor proběhl v Dolní Cerekvi za účasti družstev Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou, Gymnázia, SOŠ Ledeč nad Sázavou, SPŠ stavební Havlíčkův Brod, SŠ PTA Jihlava a Trivis Jihlava. Šest družstev bylo rozděleno do dvou skupin po třech. Ve skupinách se hrálo systémem každý s každým. Pak byla sehrána utkání o umístění: páté a šesté místo: SŠ PTA Jihlava - Trivis 10:14, třetí a čtvrté místo: Gymnázium, SOŠ Ledeč n. S. - SPŠ HB 10:10 po 7m hodech 1:3, první a druhé místo: SPŠ ZR – BiGy ZR 16:8.
Náš tým tedy opět suverénně zvítězil. Všem hráčům děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Školu reprezentovali: Ondřej Štěpán a Marek Popela 4.A, Adam Tomášek 4.B, Jan Dufka, Aleš Novotný 3.D, Vít Musil 3.D, Jan Tůma 2.E, Vít Brabec 4.MA, Jaroslav Honc 3.TA, David Dlouhý 3.MA, Jan Chvátal 3.MC, Štěpán Havlíček 1.TB. (Marek Kovačič)

1. místo v krajském kole Basketbalu
Dne 2. prosince 2022 se reprezentanti VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou Studentská zúčastnili krajského kola v Basketbalu v Jihlavě za aktivní účasti šesti družstev celého kraje. V kategorii středních škol se umístili na 1. místě.
Školu reprezentovali: Topinka Jan 4.A, Trávníček Jáchym 4.A, Pleva Ondřej 3.B, Pošvic Filip 2.A, Kužel Jakub 2.E, Jeřábek Jan 2.C, Tomek David 2.C. Za příkladnou reprezentaci moc děkujeme. (Petr Šuhaj)
Video o našem vítězství.

Subterracup 1. a 3. místo našich florbalistů
Ve čtvrtek 1. 12. proběhl ve Sportovní hale v Novém Městě na Moravě okresní přebor SŠ ve florbalu - Subterracup, kterého se zúčastnily rovněž dva celky chlapců naší školy ze Studentské i Strojírenské. Naši studenti si zde vedli velice dobře a v turnaji, kde bylo zapojeno celkem 5 škol vybojovali 1. místo chlapci ze Studentské a 3. místo chlapci ze Strojírenské. Vítězné družstvo ze Studentské postupuje do krajského přeboru. Gratulujeme.
Chlapci ze Strojírenské startovali v sestavě: Partl Matěj, Sejkora Antonín, Mach Martin, Kršek Martin, Švanda Martin, Mašek Filip, Šmída, Jan, Svatoň Jakub, Grygar Tomáš, Juda Petr, Havlíčej Radek, Kocián Jiří, Pospíchal Ondřej, Jílek Vojtěch, Kučera Karel, Malý Frantiíšek, Vávra Matěj, Trnka Tomáš a Horníček Jindřich. (Josef Štikar)

Čertovská objednávka
Na poslední chvíli v pekle zjistili, že je zde mnoho zlobivých dětí a čerti tak budou mít dost práce s hříšníky. Peklo proto poslalo telegram (inu stará škola), aby jim v dílnách vyrobili ještě další podkovy pro čerty. Učitelé i žáci se tohoto úkolu ochotně ujali, materiál byl přednostně zajištěn i výdejna fungovala jako pekelný stroj. Snad budou podkovy stačit. Hodné děti i učitelé dostali k obědu od Mikuláše perník. (Petr Šuhaj)

Okresní kolo v házené
Dne 1. 12. 2022 se studenti Vyšší odborné a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou zúčastnili okresního přeboru v házené. Přebor proběhl v Novém Veselí za účasti družstev Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou, Gymnázia Žďár nad Sázavou, Střední školy obchodní a služeb Žďár nad Sázavou a naší školy. Turnaj byl sehrán systémem každý s každým. Naše družstvo porazilo všechny soupeře a získalo zasloužené první místo. Druhé bylo Biskupské gymnázium, s nímž společně postupujeme do krajského kola, které proběhne v Dolní Cerekvi 8. 12. 2022. Všem hráčům děkujeme za skvělou reprezentaci školy.
Školu reprezentovali Ondřej Štěpán a Marek Popela 4.A, Adam Tomášek 4.B, Jan Dufka, Jiří Doležel 3.B, Vít Musil 3.D, Jakub Horáček 2.A, Tomáš Koníček 2.B, Jan Tůma 2.E, Martin Kakač 1.C, Vít Brabec 4.MA, Jaroslav Honc 3.TA, David Dlouhý 3.MA, Jan Chvátal 3.MC. (Marek Kovačič)

Funkční design ve studentských projektech
Český odborný tisk věnoval pozornost jednomu z nejnovějších našich projektů řešených ve výuce. Úkolem studentů je s využitím metod funkčního designu, průmyslové vizualizace virtuální reality navrhnout koncept obytného přívěsu za osobní automobil. Projekt mapuje problematiku konstrukčního řešení s využitím nejnovějších postupů průmyslového navrhování a odborného PLM software. Unikátní je především spojení průmyslové vizualizace s metodami virtuální reality. Článek najdete v našem archivu. Sledujte náš Facebook a Instagram. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Dny otevřených dveří školy
Naší snahou je představit rodičům a žákům základních škol průmyslovku i „zevnitř“, aby na vlastní oči viděli prostory i vybavení odborných učeben a dílen. Rodiče mohou přímo v učebnách diskutovat s učiteli o nabízených oborech, výuce i požadavcích, kladených na žáky. Potěšující je vzrůstající zájem veřejnosti o technické obory. Ten byl podpořen i díky účasti regionálních firem, jmenovitě Cecho - Bohumil Cempírek s.r.o., Del a.s., DENWEL, spol. s r.o., DIAMO, státní podnik, odštěpný závod GEAM, Ebner spol. s r. o./Nea engineering. s. r. o., Elektromontáže VOKI s. r. o., GCE Trade s.r.o., HETTICH ČR k.s., ICE Industrial Services a. s., JOPP Automotive s. r. o., Mars Svratka, a.s., MEDIN, a. s., NKT s. r. o., Primetals technologies, s.r.o., SANBORN a.s., TESYDO, s. r. o., TOKOZ a. s., Wera Werk s.r.o., WinFAS software, ŽĎAS a. s.
Srdečně zveme veřejnost i bývalé žáky na nejbližší prohlídky pracoviště Studentská dne 18. 1. 2023 15 - 18 hodin i pracoviště Strojírenská ve dnech 7. 12. 2022 15 - 18 hodin (spojeno se Dnem firem), 10. 12. 2022 8 - 12 hod., 13. 1. 2023 8 - 16 hod., 1. 5. 2023 8 - 12 hod. (Rudolf Voráček)

Spolupráce s firmou COMPAS automatizace
Dne 21. 11. 2022 proběhla v aule školy zajímavá prezentace a diskuze se zakladatelem žďárské firmy Compas automatizace Ing. Vlastimilem Braunem ve které poutavě popsal historii firmy, založené již před třiceti lety. Ing. Braun představil současný výrobní program i sesterskou firmu Compas robotika, ve které se úspěšně uplatňují i naši absolventi. Perzonalistka firmy vysvětlila obecné požadavky na absolventy, které kladou dnešní rychle se rozvíjející podniky a přidala i rady k přijímacímu pohovoru. Uvedla také možnosti zapojení studentů do práce ve firmě Compas. V odborné části Ing. Braun představil výrobní program, charakterizovaný hesly průmyslová automatizace, výrobní informační systém Comes, zakázková výroba strojů a zařízení, digitální továrna aj. Můžeme si jen přát, aby další spolupráce školy a firem vedla k udržení odborníků v našem regionu a jeho dalšímu rozvoji. (Rudolf Voráček, Ivo Fiala)

Logická olympiáda
Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. Do soutěže se v kraji Vysočina zapojilo 722 soutěžících, naši školu reprezentovalo 66 studentů z 1.- 4. ročníku. Nejlepší výsledky dosáhl z naší školy student třídy 2.E Patrik Švoma, který obsadil v rámci školy 1. místo ze všech řešitelů a v rámci kraje uspěl na 22. místě. O 2. a 3. místo se na naší škole podělili studenti Tomáš Smolík ze třídy 3.C a Eduard Dítě ze 4.C. Nejvíce soutěžících pak měla třída 2.E (foto). Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy, jejich účast a řešení bylo oceněno v předmětu fyzika. (Hana Kopicová)

prumkaMINI, malé ale rychlé 😀 Mámo, táto, pojď si se mnou hrát!
Pro naše nejmladší techniky jsme pro letošní odborné kroužky připravili novinku. Jedná se o projekt minimalistické varianty elektricky poháněného modelu automobilu, který jsme pojmenovali prumkaMINI. V jednotlivých kroužcích představíme našim nejmladším postup zpracování technického projektu s využitím moderních technologií, které máme k dispozici na škole. Základem projektu je tvorba digitálního prototypu s využitím nejmodernějších postupů 3D designu, PLM software, vizualizace a virtuální reality v počítačových ateliérech školy. Na 3D data projektu navážeme přípravou výroby menší série, přibližně 50 vozů, s využitím 3D tisku v naší nové 3D laboratoři. Vyrobené součásti automobilu následně osadíme elektronikou ve školní laboratoři elektrotechniky a provedeme finální oživení vozů. Aktivity kroužků podporuje firma ŽĎAS a.s. v rámci projektu Mámo, táto, pojď si se mnou hrát!. Pro více informací o projektu sledujte náš Facebook. (Petr Fořt, Martin Ťupa, Ivo Fiala)

Pomozte nám s faceliftem
Před týdnem přišel do mailu vzkaz s jednoduchým textem. Co tak zkusit vyrobit naše propagační auto v kombinaci bílé a černé? Na tento design si již děláme zálusk delší dobu. Ze 3D tisku zbyla reflexní oranžová kola, která si přímo říkají o mix se stupni šedé, ideálně kombinaci černé a bílé. Jak ale barevně vyřešit facelift? Zkusili jsme v našem VR labu celkem devět variant. Která je nejatraktivnější, to necháme tentokrát na Vás. V Office 365 najdete malý dotazník. Zkuste nám pomoci s finalizací originální barevné konfigurace našeho vozu řešeného s využitím PLM software, VR a 3D tisku. Nejlépe hodnocený facelift vyrobíme v našem 3D labu. Pořadí vytvořte podle čísel umístěných v obrázku na našem Facebooku pro tři pro Vás nejlepší varianty. Formou Forms dotazníku prosíme ať odpovídají naši studenti a zaměstnanci. Pokud si chtějí zahlasovat i naši externí čtenáři bez účtu v naší doméně, mohou své odpovědi poslat na adresu fort@spszr.cz nebo do komentáře. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Významný úspěch v národní soutěži České hlavičky 2022
Sestrojení elektrického pohonu pro vozíčkáře Štěpána Pejchla dalo čtveřici studentů žďárské průmyslovky zabrat. Ale hodiny, které odpracovali na svém maturitním projektu, se jim vyplatily. Jiří Mošner a jeho spolužáci převzali v soutěži České hlavičky cenu Univerzity Karlovy v kategorii Intentio Udržitelný rozvoj.
„Je to asi nejprestižnější česká studentská soutěž, této ceny si vážíme. Chtěli jsme někomu pomoci, což ocenila spousta lidí, ale nečekali jsme, že to bude až tak vysoko. Byla by škoda to nějakým způsobem nerozvíjet, lidí na vozíčku je spousta, dalo by se jim pomoci,“ řekl MF DNES jeden z tvůrců Jiří Mošner, absolvent VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, který se po maturitě rozhodl pro studium strojírenství na VUT v Brně.
Na elektrickém pohonu pracoval od loňského března společně s Matějem Pelikánem, Janem Karáskem a Petrem Staňkem pod vedením učitelů Martina Ťupy, Aleše Gregora a Petra Šuhaje. S propagací jim pomáhaly dvě studentky z oboru ekonomika a podnikání. České hlavičky nejsou jejich prvním oceněním, blýskli se také druhým místem v jedné z kategorií prestižní celostátní středoškolské odborné činnosti neboli „sočky“.
„Pro naši školu je to obrovský úspěch. Řešení „Elektrické nástavby na invalidní vozík“ je vzorovou ukázkou správného zadání a zpracování maturitního projektu,“ chválil nápad i jeho realizaci Jaroslav Kletečka, ředitel VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. „Přeji Jiřímu Mošnerovi hodně zdaru při studiu a naší škole další úspěšné žáky.“
Studenti na svém maturitním projektu odpracovali dohromady přes 300 hodin. Navrhli, spočítali a zkonstruovali přídavný elektrický pohon k invalidnímu vozíku pro bývalého studenta žďárské průmyslovky Štěpána Pejchla. Ten se vážně zranil před osmi lety na školním výletě, když si při skoku do bazénu zlomil krční obratel. Od té doby je upoutaný na vozík.
Když letos v červnu nový pohon přebíral, neskrýval nadšení. „Je to vymakané. Není to typický studentský projekt ve smyslu uděláme to nějak, aby to fungovalo, a dostaneme jedničku u maturity. Tohle je mazec,“ líčil tehdy spokojený mladík z Řečice. „Má to mnohem větší sílu, než když někdo něco vymyslí, aby na tom vydělával,“ dodal.
Zdroj iDNES.cz

Slavnostní vyhlášení vítězů odvysílala Česká televize dne 12. 11. 2022.

Rekonstrukce školního firewallu a přípojného bodu k Internetu
V průběhu měsíce října jsme provedli ve spolupráci s výrobcem našeho firewallu zásadnější rekonstrukci připojení a zabezpečení sítě. Součástí realizace byla především rozsáhlejší údržba hardware a výkonová optimalizace software. Aktuální firmware firewallu byl nahrazen zcela novou verzí systému, který zvyšuje ochranu vnitřního perimetru LAN pro naši školu s dostatečnou výkonovou kapacitou pro více jak tisíc našich uživatelů. (Petr Fořt, Petra Suková, IT Team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Jobshadowing - Barcelona 2022
Projekt Evropské unie ERASMUS+ s názvem Jobshadowing proběhl začátkem října ve španělské Barceloně. Projekt byl určen pro učitele odborných předmětů a byl realizován formou exkurzí do různých firem zaměřených na 3D tisk, robotizaci pracovišť, IT, CNC obrábění, rekonstrukce bydlení, ubytovací služby, vývoj a výzkum v oblasti 3D technologií… Španělská agentura BAMOS měla vše organizačně perfektně zajištěné, včetně kulturně - historického poznávání Barcelony. (Petr Zahrádka, Petra Černá, Tomáš Jindra)

Na shledanou, Barcelono!
Vzlétli jsme z letištní dráhy, Barcelonu nechali jsme za našimi zády,
tři týdny utekly nám jako voda, moc krátká to byla pro nás doba.
Barcelono, dala jsi nám mnoho, zážitky a zkušenosti potěšily nejednoho.
Teď už jen převzít Europasy, nezapomenout na ty krásné časy,
využít nové pracovní poznatky, vzpomínat na partu, na holky, na kluky.
Děkujeme všem za tu příležitost, Erasmus byl pro nás super zkušenost.
A vy, budoucí stážisti, nebojte se chopit se této možnosti.

(Stážistky a stážisti 2.B, 3.B, 3.D, 4.D, 2.E, Martina Eckert, Drahomíra Petřeková, František Kadlec, Martin Ťupa)

Spojení teorie s praxí - prohlídka robotického pracoviště v DEL a.s.
Studenti 2. ročníku oboru Strojírenství využili spolupráce naší školy s firmou DEL a.s. a mohli tak 10. října 2022 navštívit pracoviště, kde probíhala montáž a seřizování automatizované robotické svařovací buňky. V rámci odborného výkladu při reálném zkušebním provozu svařovacích robotů se seznámili s používanými konstrukčními součástmi jak mechanickými, tak s elektrovýzbrojí, viděli ruční i automatické řízení a seznámili se také s bezpečnostními obvody robotického pracoviště. Hledáme nové možnosti, jak pomoci studentům získat odborné znalosti i mimo běžnou výuku. Jednou z cest, jak to zajistit, je zaměření na firmy z oboru, jejich produkty a služby. Ověření teoretických znalostí na strojním zařízení z běžné produkce firmy DEL a.s. je vítaným oživením odborné výuky. (Jan Bratršovský, Zdeněk Holemář)

Prezentace v Cityparku Jihlava
V pátek a sobotu 21. - 23. října 2022 se v jihlavském obchodním centru Citypark konal již druhý ročník přehlídky vybraných odborných škol a gymnázií v Kraji Vysočina. Naše škola se spolu s ostatními technickými školami prezentovala v sekci strojírenství. Předváděli jsme 3D tisk, zabezpečovací techniku Jablotron, modely pro odlitky ze Žďasu, různé fyzikální pokusy a experimenty. Naši školu reprezentovali pedagogové z obou pracovišť – Miloslav Dostál, Tomáš Růža, Martina Ločárková, Luboš Veselý, Miloš Blažíček, Jan Bratršovský, Jan Fiksa, Jan Havlíček, Bohumil Málek, Libor Černý, Petr Zahrádka, Rudolf Voráček. Akce, kterou organizoval Kraj Vysočina a Citypark, má zvýšit zájem o studium na krajských školách. (Rudolf Voráček)

Konference „Digital Partnership for Cybersecurity and Resilience in Regions“ v Telči
V rámci předsednictví České republiky v Radě EU uspořádal Kraj Vysočina ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR konferenci Digital Partnership for Cybersecurity and Resilience in Regions. Na konferenci dorazili kromě hostů a přednášejících z Česka i odborníci z Tchaj-wanu, Estonska, Francie, Rumunska, Arménie, Gruzie, Moldavska, Azerbajdžánu i Ukrajiny. Konference se věnovala zejména dopadům geopolitických situací na kybernetickou bezpečnost a novým hrozbám, které odborníci z unijních zemí aktuálně řeší. Hlavním přínosem široce zastoupeného mezinárodního setkání byla výměna zkušeností mezi evropskými lídry v této oblasti a zástupci zemí. Další informace můžete získat v oficiální tiskové zprávě. Velmi pozitivní je rostoucí trend ve schopnosti navazování partnerství, ať už na národní či mezinárodní úrovni, které vede právě ke zvýšení odolnosti proti kybernetickým útokům. (Kraj Vysočina)

Barcelona Erasmus+ 2022
Barcelona nám leží u nohou a není to jen náhodou.
Chtělo to jen trochu odvahy, napsat dopis a pak jet s kufrem do Prahy.
Tu možnost nám dal ERASMUS a škola, proto teď voláme hola ! hola ! hola !!!
Zkušenosti tu nabíráme každý den, splnil se nám velký sen.

(Studenti 2.B, 3.B, 2.E, 3.D a 4.D & Drahomíra Petřeková, Martin Ťupa)

Energetická olympiáda
V pátek 14. října se konal za naší účasti již pátý ročník Energetické olympiády, soutěže pořádané společností Energetická gramotnost pod záštitou MŠMT a FEL ČVUT. Do soutěže se v rámci celé republiky přihlásil rekordní počet 445 týmů ze středních škol. Náš tým Průmka reprezentovali studenti Petr Látka a Adam Vítek ze třídy 3.C a Jiří Koubský ze 3.E. Zadání úkolů plnili soutěžící online prostřednictvím internetového portálu. Olympiáda se týkala různých aktuálních oblastí, jako jsou energetický trh a obchodování s elektřinou, akumulace energie, obnovitelné a další alternativní zdroje energie, energetických úspor, komunitní energetiky, malých modulárních reaktorů, využití biometanu. Ve velké konkurenci hoši odpověděli správně na 26 z celkového počtu 30 otázek. Za tento výborný výsledek jim gratulujeme a pochvalu za vzornou reprezentaci školy jim uděluje i pan ředitel. (Hana Kopicová)

Návtěva ze ZŠ Dolní Rožínka
Ve čtvrtek 14. 10. 2022 navštívili naši školu (pracoviště Strojírenská) žáci deváté třídy z Dolní Rožínky. Spojili tak školení žáků na úřadu práce s reálnou ukázkou výuky na střední škole. Žáci i jejich vyučující kladli otázky týkající se průběhu studia, uplatnění a benefitů, které škola nabízí. Mnozí žáci projevili zájem o technické vzdělání. Žákům i jejich paní učitelce děkujeme za návštěvu a rádi se s některými budeme potkávat při studiu na naší škole. (Jiří Neuman)

Naše E-knihy
Nakladatelství Albatros Media ve spolupráci se společností Alza vydala v podobě E-knih některé z našich dlouhodobě nedostupných titulů. Jedná se o učebnice věnované AutoCADu a tvorbě digitálních prototypů v Autodesk Inventoru. Knihy vychází z posledních verzí učebnic vydávaných v uplynulých letech v tradiční knižní podobě. Mapují problematiku 2D a 3D konstrukce v AutoCADu a nové přístupy průmyslového navrhování pomocí digitálních prototypů řešených v Autodesk Inventoru. (Petr Fořt, Jaroslav Kletečka, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Adaptační kurzy 2022
Během září a začátku října se v rámci naší školy uskutečnilo pět adaptačních kurzů. Kurzy se konaly na Třech Studních v okolí rybníků Medlov a Sykovec. V rámci adaptačního kurzu si studenti vyzkoušeli aktivity pohybové, aktivity zaměřené na intelektové dovednosti, hry psychologické, prověřili své výtvarné a kreativní dovednosti, využili krásnou přírodu Žďárských vrchů k meditaci, relaxaci a zopakování si základních pojmů z ekologie, v neposlední řadě poznali také hranice svých možností v činnostech plných adrenalinu a napětí. Vše probíhalo v rámci týmové spolupráce a se zřetelem k posílení třídního kolektivu. V letošním ročníku se mezi nejlépe hodnocené a pro mnohé úplně nové zkušenosti zařadilo malování triček, luštění Morseovy abecedy, poznávání rostlin v terénu, práce s mapou, zkouška vlastních kartografických dovedností, AZ kvíz, pětiboj průmyslováka, finské Mölkky, střelba ze vzduchovky, noční hledání pokladu, noční pochod nebo orientační běh. Studenti překvapili své učitele i vlastním programem, který měli připravený na večer k táborovému ohni. Všechny kurzy proběhli pod vedením zkušených pedagogů a trenérů. Organizátoři děkují za účast třídním učitelům, kteří se všech disciplín také účastnili a provázeli svoji třídu prvními společnými kroky nastávajícího čtyřletého studia. (Marek Kovačič, Jarmila Kociánová)

Distribuční maturita našich studentů v Hradci Králové
Po covidové nucené pauze se ve středu 21. září sešli studenti partnerských škol Skupiny ČEZ na třídenním poznávání všeho, co souvisí s distribucí elektřiny. Naši školu na této prestižní celorepublikové akci reprezentovali 2 vybraní studenti Eduard Dítě a Martin Vopršal ze 4.C. Distribuční maturita probíhá pod patronací Skupiny ČEZ v Hradci Králové. Studenti během 3 dnů absolvují teoretické výklady i praktické ukázky například na rozvodně Neznášov. Mají jedinečnou možnost získat zcela konkrétní představu o činnostech v jednotlivých úsecích distribuce energie, seznámit se s provozováním sítí vysokého a velmi vysokého napětí, diagnostikou, měřením a řízením distribuční soustavy. (Hana Kopicová).

Úspěch v soutěži v programování CNC strojů
V rámci letošního probíhajícího Mezinárodního strojírenského veletrhu se naši žáci 6. října 2022 opět zúčastnili soutěže v programování CNC strojů v řídícím systému Sinutrain. Žáci obdrželi výkres a zadání, podle kterého měli danou součást naprogramovat v časovém limitu 90 minut. Dva žáci naší školy VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou obsadili první dvě příčky na stupních vítězů. Prvním místem se může pochlubit David Rykr, druhým místem pak Luboš Šaur. Žáci si odnesli hodnotné ceny a také přislib automatického přijetí na vysokou školu. Gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy. (Jan Hudec)

Malá soutěž o znalostech Vysočiny již brzy
S přípravou naší podzimní soutěže jsme zalistovali ve fotografiích z letošních podzimních toulek po Vysočině. Vyzkoušejte si s námi od příštího týdne své znalosti našeho regionu. Máme pro Vás připraveno několik podzimně laděných otázek za sice malé, ale chutné ceny, o které se můžete podělit se svými přáteli a spolužáky. Sledujte náš Facebook. (Petr Fořt, ICT Team)
Okresní kolo v přespolním běhu družstev Pilská nádrž
Dne 5. října se reprezentanti VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou Studentská zúčastnili okresního kola v přespolním běhu družstev za aktivní účasti 480 běžců ze ZŠ a SŠ celého okresu. V kategorii středních škol se umístili na 3. místě. Školu reprezentovali: Řádek Filip 4.D, Polívka David 1.B, Mareš Matyáš 2.A, Šikula Dušan 2.C, Pazour Matyáš 2.C. (Miroslav Brabenec)

Kreativní výuka BIM na naší škole v českém odborném tisku
Český odborný tisk věnoval pozornost nasazení BIM technologií (informační model budovy) ve výuce na naší škole. Představuje několik zajímavých projektů realizovaných ve spolupráci s našim regionem a mezinárodní průmyslovou praxí. V hledáčku článku jsou představeny projekty integrující v sobě nové přístupy ve zpracování 3D dat od jednoduchých cvičných projektů až po složité studie řešené ve spolupráci s průmyslovou praxí. Najdete zde také zajímavé ukázky z oblasti TZB a virtuální reality. Celý článek si můžete přečíst v našem archivu. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)
Erasmus+ Barcelona
Díky ERASMUS+ jsme od října opět v zahraničí. Tentokrát ve slunné Barceloně. Než započneme naše stáže ve firmách, trochu jsme omrkli něco málo z katalánské metropole. V objevování krás města budeme samozřejmě po práci pokračovat. (Martina Eckert)
4.A na exkurzi nejen u žďárských hasičů
V pátek 30. 9. se uskutečnila exkurze třídy 4.A. Nejprve jsme navštívili sídlo Hasičského záchranného sboru ČR ve stanici Žďár nad Sázavou na Jamské ulici. Po skoro 3 hodinovém výkladu spojeném s konkrétními ukázkami činností, do kterých se studenti sami zapojili, mají velmi přesnou představu, co to znamená být v současné době hasičem. Poté jsme pokračovali na exkurzi do firmy Del, a.s., kde nás provedl pro firmu již bývalý zaměstnanec, ale pro nás náš současný pan učitel Jan Bratršovský. (4.A a Hana Kopicová)
1. místo v okresním kole velké kopané
Se zahájením nového školního roku 2022/23 se opět úspěšně rozběhly po dvouletém covidovém omezení sportovní soutěže a turnaje středních škol. Hned v prvním měsíci září zahájili své soutěže fotbalisté a můžeme říci, že úspěšně. Metodická komise učitelů TV uspořádala ve spolupráci s DDM Žďár hned dva turnaje ve velké kopané. Dne 21. 9. proběhlo na Bouchalkách okrskové kolo SŠ, kterého se zúčastnily 4 týmy ze Žďáru. Gymnázium Žďár, Bigy Žďár a dvě naše družstva "průmyslovky" Studentská a Strojírenská. Po turnajovém systému "každý s každým" dopadlo toto klání takto:
1. VOŠ a SPŠ Žďár n. Sáz. Studentská
2. VOŠ a SPŠ Žďár n. Sáz. Strojírenská
3. Gymnázium Žďár n. S.
4. Bigy Žďár n. S.
První tři družstva postoupila do Okresního kola ve Velkém Meziříčí, které proběhlo 27. 9. 2022 za účasti 6 družstev. Tři ždárské týmy doplnily domácí Gymnázium Velké Meziříčí, SOŠ Nové Město a Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem. Tentokrát se bojovalo ve dvou skupinách každý s každým a pak pavoukem až do finále. Všechny zápasy byly velice vyrovnané a bojovné, ale i tentokrát prokázala nejlépe svoji technickou i fyzickou vyspělost VOŠ a SPŠ Žďár n. Sáz. Studentská, která zvítězila a postoupila do krajského kola, které proběhne 4. 10. v Jihlavě. Výborně si, ale vedla i druhá parta ze SPŠ Strojírenské, která skončila na 3. místě. Všem klukům gratulujeme a děkujeme za bojovné a pěkné výkony, vzornou reprezentaci školy a přejeme jim hodně úspěchů i v kole krajském. (Josef Štikar, Jan Kletečka - učitelé TV)
Spolupráce mezi Bavorskem a Vysočinou
Na naší škole jsme uvítali delegaci z Dolního Bavorska a vedení Kraje Vysočina. Prezident krajského sněmu pan Dr. Olaf Heinrich a náměstkyně hejtmana paní Mgr. Hana Hajnová si prohlédli několik odborných pracovišť. Postupně jsme delegaci představili počítačové ateliéry, které jsou zaměřeny na výuku odborného software a moderních metod projektování s využitím PLM a BIM software. Současně jsme předvedli několik publikovaných studentských projektů realizovaných s využitím virtuální reality a 3D tisku. Další zajímavá prezentace byla připravena v naší nově budované laboratoři robotiky. Zde byly připraveny ukázky jednotlivých pracovišť. V průběhu velmi příjemného setkání naše škola ukázala, že pod vedením odborníků vychovává schopné a zapálené studenty, kteří budou umět pracovat s moderními technologiemi. (Rudolf Voráček, Petr Fořt, Radek Sejtko)
Den otevřených dveří pro školy FANUC
Dne 30. 8. 2022 se vybraná skupina učitelů z pracoviště Strojírenská zúčastnila Dne otevřených dveří pro školy firmy FANUC. Prezentace se uskutečnila v nově postavené pražské hale. Na úvod proběhlo představení společnosti vedené ředitelem pro Českou republiku. Účastnící byli seznámeni s širokým portfoliem a nejnovějšími trendy v oblasti CNC obrábění, robotizace, elektroerozivního obrábění a vstřikování plastů. Následně proběhla ukázka a výměna zkušeností pedagogických pracovníků z Vyšší odborné školy ze Sezimova Ústí s výukou v rámci systému FANUC. Po krátké přestávce následovalo přiblížení podpory firmy FANUC pro výuku ve školách a praktická ukázka jednoduchého programování CNC obráběcího centra. Den otevřených dveří byl zakončen praktickou ukázkou a možností vyzkoušení programování manipulačních robotů. Proběhly také přátelské rozpravy o konkrétních možnostech podpory vzdělávání firmou FANUC v naší škole. (Lukáš Pilko)


Průmyslovka pomáhá projektem Mobilita
Dost nesvůj byl Štěpán Pejchl, když dne 23.6. 2022 na naší škole poprvé otestoval přídavný elektrický pohon ke svému invalidnímu vozíku. „Nemám slov,“ řekl pak, když pohon opatrně vyzkoušel na chodbě školy. „Okolo je spousta lidí a mladí kluci z Vysočiny nejsou zvyklí na slávu,“ dodal s úsměvem. Štěpán Pejchl je bývalý student SPŠ ve Žďáře na Sázavou. Před osmi lety se mu na školním výletě obrátil život naruby. Nepovedla se mu šipka a při nárazu do dna bazénu si zlomil krční obratel. Od té doby je upoutaný na vozík. Ani s odstupem let však průmyslováci na Šťepána nezapomněli. Loni vymysleli dlouhodobou maturitní práci „PROJEKT MOBILITA“, aby mu ulehčili život.
Dva studenti oboru strojírenství (Jiří Mošner; Matěj Pelikán), dva z elektrotechniky (Jan Karásek; Petr Staněk) pro Štěpána sestrojili přídavný elektrický pohon invalidního vozíku. Aby se nedostali do slepé uličky, radil „průmkařům“ aktivní žďárský vozíčkář Pavel Novák, který podobný pohon používá. Tvůrci řešili vše od návrhu 3D modelu až po propagaci. Nejenže svůj projekt letos zdárně dotáhli k maturitě, ale už za něj sbírají ceny. Blýskli se hlavně druhým místem v jedné z kategorií prestižní celostátní soutěži SOČ (středoškolská odborná činnost ) a nominací mezi tři nejlepší práce v soutěži České hlavičky 2022 – výsledky budou vyhlášeny v říjnu 2022.
Pokrýt náklady na celý projekt pomohl škole bystřický výrobce nástrojů, firma Wera Werk. „Je to týmová práce a studenti na mě udělali velký dojem. Výsledkem je produkt, na který můžou být velmi hrdí,“ zmínil technický ředitel firmy Martin Broich. Je to vymakané. To není typický studentský projekt ve smyslu uděláme to nějak, aby to fungovalo, a dostaneme jedničku u maturity. Tohle je mazec,“ líčil spokojený mladík z Řečice. „Má to mnohem větší sílu, než když někdo něco vymyslí, aby na tom vydělával,“ dodal. (Martin Ťupa, Aleš Gregor, Petr Šuhaj)

Den otevřených dveří ve firmě Žďas a.s.
V rámci dlouholeté spolupráce s firmou Žďas a.s. se naše škola dne 27. srpna zúčastnila dne otevřených dveří v této společnosti. Náš stánek jste mohli navštívit na rohu haly 5. K vidění zde byly zajímavé práce našich studentů, ukázky výrobků z 3D tiskárny, samotné 3D tiskárny, kde jsme vyráběli loga naší školy a Žďasu. Dále zde byla vystavená elektrická motokára a studentský chopper. Mohli jste zde pohovořit o možnostech studia i spolupráce na naší škole se zástupci obou pracovišť. V rámci předváděcí akce bylo možné se svézt školními Kaipany. O tuto atrakci byl opravdu velký zájem, zejména ze strany dětí, ale i dospělých. Všem, kteří navštívili náš stánek děkujeme a těšíme se na další možnost setkání. (Jiří Straka)

Zábavné odpoledne s VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou na táboře v Zubří
Aktivita našich pedagogů neutichla ani během letních prázdnin. V rámci spolupráce s firmou Žďas a.s. a OS KOVO proběhly letní workshopy na dětských táborech v Zubří u Nového Města na Moravě, které organizují zmíněné společnosti. Celkem se jednalo o 3 běhy letních táborů během července a srpna. V rámci těchto aktivit si táborníci mohli vyzkoušet různé řemeslné činnosti spojené s naší školou. První z aktivit byla zaměřená na práci se dřevem. Děti si mohly ručně vyrobit svoji dřevěnou hračku nebo například vařečku či kuchyňské prkénko. Další ze zmiňovaných činností bylo soutěžení v rychlosti a zručnosti při montáži a demontáži ocelové součástky. Na dalším stanovišti si účastníci mohli vyzkoušet zapojení jednodušších elektrických obvodů. Jednalo se například o elektrické zapojení schodišťového spínače světel a podobné další. Nápomocni byli samozřejmě naši zaměstnanci. Poslední a nejnáročnější disciplínou byla výroba vlastního hlavolamu. Zde si děti z tábora vyzkoušely ruční ohýbání měděných drátů, které s pomocí přípravků a pájení nakonec vytvořily zmiňovaný hlavolam. Věříme, že naše aktivity všechny účastníky zaujaly a v budoucnu se třeba budou ucházet o studium na naší škole. (Jiří Straka)

Navštivte zajímavá místa v našem okolí
Prázdniny se pomalinku blíží a proto jsme využili pěkných dní včetně několika společenských akcí ve Žďáře nad Sázavou k vytvoření panoramatického průvodce po okolí našeho města. Najdete v něm fotografie pořízené ve městě i mimo něj. Pokusili jsme se zmapovat některá známá i méně známá místa Žďárských vrchů, kam se můžete dostat pěšky i na kole. Děkujeme všem patriotům z našeho regionu za inspiraci a tipy, kde stojí za to si počkat na to správné "panoramatické světlo". Průvodce najdete jak na našem webu. (Petr Fořt)