školní rok 2019 až 2020 v událostech


Geografická soutěž s www.spszr.cz
Po úspěšných vítězích minulého kola zeměpisné soutěže s našim webem, kdy jsme se podívali za „velkou louži“ do Yosemitského národního parku ve střední Kalifornii, se vrátíme domů k letošnímu létu. Asi uhádnete, kde jsme trávili letošní letní horké dny. Ale, otázka nebude zase tak jednoduchá :O). Zalistujte na GIS mapách a zkuste určit s přesností na 100 metrů z jakého místa je fotografie pořízena a jak se jmenuje významná přírodní památka, ze které je nejmenovaná zobrazená hora takto krásně fotogenická. Správná odpověď bude zahrnovat zakreslené místo v mapě, odkud je pořízena tato fotografie a název významné přírodní památky, kterou jsme při focení tohoto snímku prošli. První správná odpověď vyhrává. Odpovědi zasílejte na fort@spszr.cz. Soutěžní obrázek najdete na pozadí našich www stránek nebo kliknutím na náhled u aktuality. (Petr Fořt, ICT team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Seznamte se s novým odborným software v naší školní síti
V minulém týdnu jsme aktivovali v naší síti nejrozsáhlejší multilicenci software v historii školy vůbec. Pro rychlé seznámení s některými produkty jsme pro Vás připravili malé quick view. Vybrali jsme několik zajímavých videí, které ukazují v jaké oblasti můžete tyto aplikace využít. Naše představení začínáme u společnosti Autodesk, která pokrývá svým software plošně průmyslový sektor a design, stavebnictví a architekturu a oblast multimediální tvorby a filmového umění. Společným pojmem moderního navrhování napříč obory je digitální prototyp s vysokým podílem 2D/3D dat a využitím cloudových technologií. Více informací najdete na stránkách Autodesk Academia. K software mají všichni naši studenti k dispozici plně funkční domácí instalace na dvě zařízení pro nekomerční použití a samostudium. Výstupy v těchto produktech můžete shlédnout v prezentaci vybraných ročníkových a maturitních projektů. Připojte se do globální komunity čítající desítky miliónů uživatelů. (Petr Fořt, Petr Libra, Petra Suková, ICT team, Autodesk Academia VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

PLM software pro průmysl
Autodesk Inventor - technické navrhování v průmyslu nad digitálním prototypem
Autodesk InventorNastran - výpočty a analýzy nad digitálním prototypem
Autodesk InventorCAM - příprava produkčních dat pro xNC stroje nad digitálním prototypem
Autodesk Fusion 360 - první komplexní PLM software pracující v cloudu
Autodesk Autodesk Alias - nejuznávanější software pro průmyslový design na světě
Autodesk VRED - špičkový nástroj pro zpracování prezentací 3D dat
Autodesk VRED Virtual Reality - virtual reality editor posune data do virtuální reality
Autodesk AutoCAD Mechanical - vytůněná verze AutoCADu pro navrhování ve strojírenství
Autodesk AutoCAD Electrical - nástroj pro navrhování v oblasti elektrických instalací s vazbou na AutoCAD a 3D data Inventoru
Autodesk Eagle - software pro navrhování a simulace v oblasti elektroniky
Autodesk TinkerCAD - cloud nástroj pro techniky zahrnující zajímavá řešení pro design a vývoj aplikací pro mikropočítače Arduino

BIM aplikace pro architekturu, stavebnictví a TZB
Autodesk Revit - tradiční moderní BIM software pro tvorbu digitálního modelu staveb
Autodesk Revit TZB - využití moderního BIM software pro technická zařízení budov
Autodesk Revit Live Virtual Reality - rychlá cesta od digitálního návrhu k předvedení zákazníkovi v prostředí VR

Multimediální software pro animaci a vizualizaci
Autodesk Maya - nejpoužívanější software pro tvorbu vizualizací a animací v technické oblasti, filmovém umění a hrách
Autodesk 3ds MAX - tradiční nástroj pro animaci a vizualizaci

Obecný software pro tvorbu technické dokumentace
Autodesk AutoCAD - nejpoužívanější software pro tvorbu technické dokumentace na světěNový výkonný server DELL EMC PowerEdge 430 v naší informační infrastruktuře
Pro naši serverovnu na Strojírenské ulici se nám podařilo získat zcela nový kousek špičkové techniky. Jedná se o výkonné serverové řešení DELL EMC PowerEdge 430 osazené rozsáhlým diskovým polem RAID pracujícím s SAS řadičem PERC H730. Procesor třídy Intel Xeon poskytuje virtualizovaným službám dvacet jader a je doprovázen při práci 128 GB ECC RAM. Server v hodnotě 185 000 Kč byl dodán společností AUTOCONT v rámci grantového projektu podaného v průběhu jara 2019 do dotačního programu Kraje Vysočina s názvem „Software, virtualizace, bezpečnost 2019“. Zařízení je postupně integrováno v serverovně na pracovišti Strojírenská do naší nové informační sítě a umožňuje kompletní virtualizaci kritických služeb na standardu Hyper-V operačního systému Microsoft Windows Server 2019 s podporou nejnovějších licencí odborného software. Server rozšiřuje naší infrastrukturu o další výkonné řešení a navazuje na modernizaci serverů na Studentské ulici v loňském roce. (Petr Fořt, Petr Libra)

Zetor show
Dne 19. 9. 2019 se v Novém Městě na Moravě konala akce „Zetor show“, kterou pořádaly Moreau Vysočina, Kraj Vysočina a společnost ZETOR. Na výstavě zemědělských strojů a prezentace odborných škol nechyběla ani naše škola. Kolemjdoucí mohli nahlédnout pod kapotu vozidel a dostali informace jak o vozidlech, tak o škole. Asi po půl hodině se přejelo do Vysočina arény na akci Traktorshow, kde prezentace školy pokračovala a návštěvníkům bylo umožněno svézt se Kaipanem. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala do České knihy rekordů 4 nové rekordy, týkající se traktorů. Bližší podrobnosti zde. (Jiří Neuman, Antonín Gemrot)


Sobotní půlnoční finalizační build nejnovějšího software pro naše učebny
Po přibližně půl roce příprav a vyjednávání nových multilicenčních smluv jsme provedli v noci ze soboty na neděli finalizaci zcela nové referenční instalace software pro naše učebny. První testovací učebna v ateliérech naší školy byla dokončena v sobotu přibližně o půlnoci, kdy bylo přeneseno z našich nových serverů DELL 730 prostřednictvím 40 Gbps sítě více jak 5 TB dat na cílové pracovní stanice. Jedná se o nejrozsáhlejší instalaci odborného software na učebnách v historii školy. Z pracovní verze jedné z beta verzí referenční instalace můžeme vypsat několik zajímavých novinek. Zbrusu nový systém pracovních stanic pro naše učebny stojí na základu nejnovějších Windows 10 Education v buildu 1903 z naší Microsoft EES multilicence, který je doplněn o nejvyšší řadu Microsoft Office s pracovním číslem 2019 a vývojovým prostředím Microsoft Visual Studio včetně nástrojů pro vývoj aplikací pro mikropočítače Arduino a navrhování datových infrastruktur od společnosti Cisco. V technické oblasti se můžete těšit na zbrusu nové PLM produkty AutoCAD 2020, AutoCAD Electrical 2020, Autodesk Inventor 2020 s integrovanými nástroji Inventor CAM a Inventor FEM Nastran. V oblasti BIM software přicházíme na naše počítače s novinkami Autodesk Revit 2020 a Protech. Výrazně jsme rozšířili také nabídku software nástrojů pro vizualizaci, animaci a průmyslovou virtuální realitu. Zde najdete špičkové aplikace Autodesk V-RED Pro, Autodesk Maya, Autodesk 3ds Max v posledních světově dostupných verzích. Novinkou je například cloud aplikace Autodesk Eagle pro návrh plošných spojů. Dalšími produkty jsou aktuální licence PLM produktů SurfCAM, EPLAN, GOM Inspect a připravovaná modernizovaná multilicence Siemens NX. Finalizace cílových pracovních stanic navazuje na více jak tříletou rekonstrukci optické síťové infrastruktury, serverů a modernizaci učeben na elektronická úložiště. Díky velkorysosti našich dodavatelů software se můžeme pochlubit rozsáhlou instalací odborného software čítající tisíce aktivních licencí jednotlivých produktů, které budou postupně dostupné napříč výukou všech oborů na naší škole. Další výraznou novinkou je dostupnost základních projekčních PLM a BIM aplikací jak v české, tak v anglické verzi s cílem prohloubení jazykových znalostí našich studentů v odborné oblasti. U vybraných produktů společnosti Autodesk, Microsoft a Siemens jsou našim studentům dostupné i licence pro samostudium a nekomeční využití na jejich domácích počítačích. Více informací o digitálních technologiích a software na naší škole se dozvíte v samostané sekci našeho webu. (Petr Fořt, Petra Suková, Petr Libra)

Distribuční maturita
Ve dnech 2. – 4. října se studentky ze 3.B Dominika Balková, Eliška Fialová a Radka Havelková zúčastnily v Hradci Králové třídenního programu, který je určen vybraným žákům z Partnerských škol společnosti ČEZ s názvem Distribuční maturita. Stáž se skládala z teoretického představení i praktických ukázek základních oblastí distribuce elektrické energie a z nabídky budoucího uplatnění ve Skupině ČEZ. Studentky absolvovaly odborné přednášky z oblastí řízení distribuční soustavy, chytrých sítí, elektromobility, využití termovize a datových centrál. Navštívily rozvodnu Neznášov, kde proběhl na místě výklad, demonstrační ukázka sítě VVN, představení kabelového vozu a ukázka prací diagnostiky. Ve volném čase si prohlédly historickou část královského města Hradec Králové. Na závěr studentky absolvovaly vědomostní test a obdržely diplom a věcné ceny od společnosti. Fotografie k prohlédnutí zde. (Hana Kopicová)

Maturitní projekty
V pátek 27. září byl zástupci firmy ŽĎAS, a.s. a VUT Brno slavnostně vyhlášen 2. ročník soutěže o nejlepší maturitní projekt. Soutěž pořádá firma ŽĎAS, a. s., Žďár nad Sázavou ve spolupráci s naší školou a SPŠ Třebíč. Je určena pro maturanty oborů strojírenství a elektrotechniky z uvedených škol.
Soutěž je dvoukolová, v prvním kole vybere každá škola 10 nejlepších prací. Ve druhém kole bude odbornou porotou, ve které jsou zastoupeni i pedagogové z FSI VUT Brno a odborníci ze ŽĎASU, vybráno 5 prací z každé školy, které postoupí do finále soutěže. Ve finále budou vybrány 3 nejlepší práce, které získají hlavní ceny. Na slavnostním vyhlášení vítězů dne 1. 5. 2020 bude oceněno i všech 10 finálových prací.
Co udělat pro úspěch? Podat přihlášku do 17. 1. 2020, vytvořit zajímavou práci a odevzdat ji do 3. 4. 2020. Prezentace pořadatelů najdete zde. Informace o VUT fakulta Strojního inženýrství Brno zde. (Rudolf Voráček)

Digitální továrna
Odborný časopis CAD věnoval článek čísla jedinečnému projektu, který byl připraven ve spolupráci společnosti Ebner a naší školy. Pomocí technologie virtuální reality jsme ve spolupráci s vývojovým týmem čítajícím desítky odborníků dokázali připravit demonstraci průmyslového provozu pro tepelné zpracování na základě PLM/BIM projektových 3D dat. Jedná se aktuálně o jednu z nejrozsáhlekších prezentací, která byla kdy řešena s využitím technologie virtuální reality v oblasti navrhování průmyslových provozů. Článek si můžete přečíst v našem archivu. Všem kolegům u nás i v Rakousku děkujeme za skvělou spolupráci. Další naše zajímavé reference v odborného tisku a mezinárodní publicitu najdete ve školním archivu. Výběr ze zajímavých prací našich studentů a pedagogů si můžete prohlédnout v katalogu výukových projektů. (Petr Fořt - VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Petr Klimeš - Ebner)

Preventivní vlak Českých drah
Ve dnech 17. – 19. 9. 2019 se žáci tříd 2. A, C, D a E zúčastnili preventivního programu, který v rámci Evropského týdne mobility připravil BESIP ve spolupráci s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty.
Speciálně upravený "Preventivní vlak Českých drah", který byl po celou dobu trvání projektu přistaven na žďárském vlakovém nádraží, nabídl návštěvníkům ve svém prvním vagonu projekci filmu o nejčastějších nehodách na železnici. Ve druhém vagonu měli žáci možnost besedovat s odborníky, kteří se nehodami zabývají. Na třetím stanovišti pak na ně čekal hasičský vůz s hasiči, kteří jim předvedli ukázky své práce. Mimo jiné i ukázky poskytnutí první pomoci, kterou si pak sami žáci mohli vyzkoušet. Fotografie k prohlédnutí zde. (Kateřina Šimůnková, foto Jarmila Kociánová)

Kvalifikace do Okresního kola ve fotbale
Dne 24. 9. 2019 byli naši studenti na kvalifikaci (okrskové kolo) do okresního kola ve fotbale.
Zde přinášíme výsledky: VOŠ a SPŠ - Gymn. ZR 5:2, VOŠ a SPŠ - Bigy ZR 9:1, VOŠ a SPŠ - Strojírenská ZR 0:1

Střelci: Bačkovský 4.A - 5, Anděl 3.A - 3, Rys 4.A -1, Žák 4.E - 1, Pelikán 2.A - 1, Procházka 4.A - 1, Veselý 3.A - 1, Bartoň 4.E -1. (Bohumil Málek)

Vítězové naší malé zeměpisné soutěže s www.spszr.cz
děkujeme za zaslané odpovědi na naši malou soutěž, která je zaměřena na zeměpisné znalosti našich studentů. Rozhodli jsme se tentokrát drobnou sladkou cenou odměnit hned několik vítězů, kteří reagovali zcela správně. Jedná se o významný přírodní útvar v Yosemitském národním parku, který se rozkládá na východě střední Kalifornie na ploše 3081 km² v pohoří Sierry Nevady. Hora se jmenuje El Capitan a s nadmořskou výškou 2307 m n. m. patří k velmi oblíbeným lezeckým destinacím. Mezi ty nejsložitější výstupy patří například cesta Dawn Wall, kterou v roce 2016 zdolal volným způsobem jako druhý na světě i náš velmi úspěšný horolezec Adam Ondra.

A teď naši vítězové. Absolutně nejrychlejší odpověď zaslal náš absolvent Lukáš Havlíček, aktuálně student Fakulty informačních technologií VUT. Je potěšující, že se zapojil i někdo z absolventů, nad rámec soutěže získává také cenu. Hlavní cenu za první místo si z našich studentů odnáší Kristýna Homolová a Helena Freyová ze třídy 4.B. Druhé místo pak obsadil Miloš Musil ze 4.A. Pro vyzvednutí ceny navštivte kabinet 402. (Petr Fořt, ICT team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Středoškolský atletický pohár
Dne 19. 9. 2019 se konal v Novém Městě na Moravě Středoškolský atletický pohár družstev. Soutěžilo se v těchto disciplínách: 60 m, 200m, 400m, 800m, 1500 m, výška, dálka, koule, štafeta 4x 200m.
VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou reprezentovali: Hamříková, Zedníková, Felcmanová, Roháčková, Hublová, Slámová, Sedláková, Limlová, Němcová, Nepejchalová, Halvová, Mech, Bačkovský, Musil, Jun, Homola, Fiala, Pešek, Veselý.
Družstvo dívek obsadilo 3. místo. Družstvo chlapců obsadilo 6. místo. (Miroslav Brabenec)

Rozšíření konektivity pomocí Cisco síťových přepínačů
V rámci úspěšně dotovaného projektu Krajem Vysočina se podařilo získat významnou finanční částku na pořízení nové aktivní přepínané technologie pro naše obě pracoviště včetně domovů mládeže. Grantový projekt si vzal za cíl plošně posílit konektivitu cílových stanic. Toto řešení nám umožňuje výrazně nadčasově rozšířit konektivitu cílových pracovních stanic a zvýšit dostupnost rozsáhlých multilicencí odborného PLM a BIM software napříč studijními obory. Ve spolupráci s Krajem Vysočina a dodavatelem, společností Autocont, bylo v rámci projektu úspěšně získáno pět vysokorychlostních 48 portových přepínačů Cisco SG350X-48 s podporou 10 Gbps optických modulů v celkové hodnotě 200 tisíc korun. V redundantním přenosu je možné provozovat připojení těchto aktivních prvků s celkovou datovou propustností na jeden přepínač až 80 Gbps (80x vyšší než aktuálně). Do naší infrastruktury tak přibude 240 vysokorychlostních přípojek. Aktivní prvky budou postupně osazeny na pracoviště Studentská, Strojírenská a na domovy mládeže. (Petr Fořt, Petr Libra, Petra Suková, ICT team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)


Pobaltské republiky a Petrohrad
Studenti naší školy měli možnost začátkem školního roku navštívit Pobaltské republiky a Petrohrad, tedy části Evropy, kam se jiné školy nevypravují tak často. Zprvu jsme byli plni obav, jak se budeme v těchto zemích pohybovat, jaké služby můžeme očekávat a jaká místa uvidíme. Naše obavy však brzy vystřídalo nadšení z romantické Rigy, krásného národního parku Gauja, historického Talinu, rušného Vilniusu a třešničkou na dortu pak byl samotný Petrohrad, Puškino a Carské Selo. Stihli jsme si prohlédnout všechna nejvýznamnější muzea – Ermitáž a Palácové náměstí, Isakijevský chrám i Měděného jezdce, Kunstkameru, prošli jsme monumentální palácový komplex Kateřinského paláce a viděli kopii Jantarové komnaty. Ohromilo nás půlnoční otevírání mostů na řece Něvě za zvuku symfonického orchestru. Ubytování jak v Pobaltských republikách, kde jsme bydleli doslova v luxusních hotelech, tak v Petrohradě, které bylo skromnější, zato v centru města, nás mile překvapilo. Po celou cestu nás doprovázelo nádherné slunečné počasí, takže jsme si mohli dopřát i koupel v Baltském moři. Cesta autobusem byla dlouhá a náročná, ale za to nepohodlí ten výlet rozhodně stál. Fotografie k prohlédnutí zde. (Drahomíra Petřeková, Jitka Kostelencová)

Nová kniha z naší autorské dílny v oblasti ekonomiky a účetnictví již po dvacáté
Již po dvacáté vychází učebnice pro střední a vyšší odborné školy Účetnictví 2019, jejíž autorkou je Jitka Mrkosová. Do učebnice jsou promítnuty legislativní změny plynoucí ze zákonů o obchodních korporacích, občanského zákona a daňových zákonů. Více informací o publikacích našich autorů najdete v samostatné sekci našeho webu. Kniha byla vydána nakladatelstvím Albatros Media. (Jitka Mrkosová)

Zeměpisná soutěž pro naše studenty
Na začátku nového školního roku jsme trošku vyprázdnili naše SD karty s fotografiemi a našli pěkný záběr, který pochází z jednoho nejmenovaného místa na světě a použili jsme jej na pozadí našich stránek. Pokuste se uhádnout lokaci a název této úžasné přírodní památky, jejíž zdolání je snad snem každého horolezce a patří k těm nejobtížnějším stěnám na světě. Ne :O) Nikdo z nás si netroufl na ni vyšplhat. Takže alespoň jedna hezká fotka ze základního tábora. Správné odpovědi zahrnující jméno národního parku a jméno hory zasílejte na fort@spszr.cz. První správná odpověď vyhrává již tradičně něco dobrého na zub :O). Fotografii si můžete zvětšit klepnutím na její náhled. (Petr Fořt, ICT team)

GOOGLE Code-in San Francisco
Je potěšující představit Vám na našich stránkách velký úspěch Jindřicha Dítě, studenta čtvrtého ročníku z naší školy. Dokázal vítězně uspět v celosvětové soutěži Google Code-in ve své kategorii mezi 3124 studenty ze 77 států světa a zúčastnit se v průběhu léta celosvětového setkání vítězů ve společnosti Google v americkém San Franciscu. Sadu fotografií z akce si můžete prohlédnout v odkazovaném archivu přímo na domovských stránkách Google . Soutěž je věnována zpracování vývoje zdrojových kódů aplikací převážně v oblasti Open Source řešení. Za naši školu velmi gratulujeme. (Petr Fořt, ICT team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Lehce sladké PLM téma
Přední odborný časopis věnoval pozornost maturitnímu projektu realizovanému Martinem Procházkou. Dokázal ve své maturitní práci spojit několik moderních technologií z oblasti CAD, CAE, FEM a CAQ využívaných na naší škole. Článek je dostupný v našem archivu, nebo v časopise CAD dostupném v tradiční listinné podobě, případně elektronicky. Martinovy gratulujeme k zajímavě zpracovanému odbornému tématu a přejeme hodně úspěchů v jeho profesní praxi. Další naše zajímavé reference v odborného tisku a mezinárodní publicitu najdete ve školním archivu. Výběr ze zajímavých prací našich studentů a pedagogů si můžete prohlédnout v katalogu výukových projektů. (Martin Procházka, Petr Zahrádka, Petr Fořt)

Navštivte zajímavá místa v našem okolí
Prázdniny se pomalinku blíží a proto jsme využili pěkných dní včetně několika společenských akcí ve Žďáře nad Sázavou k vytvoření panoramatického průvodce po okolí našeho města. Najdete v něm fotografie pořízené ve městě i mimo něj. Pokusili jsme se zmapovat některá známá i méně známá místa Žďárských vrchů, kam se můžete dostat pěšky i na kole. Děkujeme všem patriotům z našeho regionu za inspiraci a tipy, kde stojí za to si počkat na to správné "panoramatické světlo". Průvodce najdete jak na našem webu. (Petr Fořt)