školní rok 2021 až 2022 v událostech

Soutěž SMC Stříbrný píst 2022

Dne 15. 6. 2022 se po tříleté pauze ve Vyškově konal 5. ročník mezinárodní soutěže Stříbrný píst, který pořádala česká pobočka japonské firmy SMC. Celkově se zúčastnilo 17 škol. Dvoučlenné týmy soutěžily v pěti disciplínách z mechatroniky - zapojení, simulace, test znalostí, identifikace součástí, hledání chyb výrobní linky. Přitom byli pod trvalým časovým tlakem. Za naši školu se zúčastnili žáci 3.C oboru elektrotechnika - Eduard Dítě a David Dobiáš. Pro pedagogický doprovod byl připraven vzdělávací program a exkurze do výroby.
Náš tým se ze 17 soutěžících škol umístil na vynikajícím 4. místě! Blahopřejeme! (Rudolf Voráček)

Národní technické muzeum se zajímá o stálou expozici školního muzea výpočetní techniky a komunikačních technologií

V prostorách VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou máme už druhým rokem stálou výstavu z historie IKT pod názvem OD ELEKTRONKY DO DIGITÁLNÍHO SVĚTA. Když v České televizi a dalších médiích v lednu a únoru 2022 proběhlo několik reportáží, zaujala výstava i renomované odborníky. Pro Národní technické muzeum v Praze se naše mini muzeum ukázalo být inspirací pro připravovanou novou elektrotechnickou expozici a tak za námi do školy přijel generální ředitel NTM pan Ksandr se třemi dalšími vedoucími pracovníky prohlédnout si naše exponáty. Jejich hodnocení bylo velmi pozitivní, časově i tematicky uspořádanou výstavu s mnohými interaktivními prvky pochválili. Shodou náhod měli možnost zúčastnit se i prohlídky muzea se studenty 1. ročníku oboru IT z naší školy a ocenili praktické využití ve výuce. Dohodli jsme se na další spolupráci. Ta bude spočívat mimo jiné v konzultacích při přípravě pražské výstavy. Také jsme byli požádáni o využití digitalizace exteriéru Zelené Hory ve virtuální realitě v roce 2023 při akcích, věnovaných výročí 300 let od úmrtí J. Santiniho Aichla. Pro školu je přínosem, že nyní máme dobrý kontakt na Národní technické muzeum v Praze a můžeme lépe využít jejich nabídky k odborným exkurzím našich studentů. (Zdeněk Holemář)

Prezentace naší školy na německých internetových stránkách

V roce 2016, se na dílnách pracoviště Strojírenská, započalo s výrobou čtyřdobého spalovacího motoru. Konkrétně se jednalo o dvouválcový motor typu boxer, podle mírně upravené dokumentace zakoupené na internetovém obchodě CAD Modelltechnik Jung. Všechny činnosti ohledně výroby koordinoval UOV p. Mička, který se podílel i na výrobě společně i s ostatními UOV. Konkrétně se jednalo o p. Hudce, p. Havlíčka, p. Šorfa, p. Zacha a p. Gemrota. V roce 2017 jsme pokračovali výrobou řadového dvouválcového motoru, opět podle výrobní dokumentace CAD Modelltechnik Jung, ale tentokrát jsme provedli rozsáhlejší úpravy konstrukce, jako například zakrytí rozvodů motoru a celkové úpravy hlavy motoru ke zjednodušení její výroby. Všechny tyto změny jsme ještě následně konstrukčně zpracovali a vymodelovali pomocí programu Autodesk Invertor. S těmito motory jsme se opakovaně zúčastnili soutěže Mladý tvorca ve slovenské Nitře, kde tyto výrobky sklízely obdiv od odborné veřejnosti. To vše už směřovalo k modulárnímu systému a následné výrobě dalších motorů. Konkrétně jednoválcový motor, opět boxer motor se zapracovanými změnami konstrukce a dvouválcový Vmotor. Tyto motory se vyznačovaly shodnou konstrukcí hlavy motoru, válce motoru a modulární konstrukcí kliky a rozvodů motoru. Všechny motory se podařilo zprovoznit a fungují.
Letos zjara jsme zaslali fotky motorů autorovi původní výrobní dokumentace panu Dipl.-Ing. Volkeru Jungovi z německého Hunstetten-Limbach, který se zabývá nejen konstrukcí motorů, ale hlavně konstruuje a vyrábí vrtulníkové drony. Jeho motory natolik zaujaly, že si vyžádal víc fotek a videí těchto našich výrobků. Tyto některé fotografie zveřejnil na svých internetových stránkách a projevil i zájem o jejich upravenou konstrukci. (František Mička)

Digital Factory na průmyslovce

Ve spolupráci s českým odborným tiskem jsme se pustili tento týden do zajímavého prázdninového projektu. Jeho cílem je vytvořit ukázkový projekt vyráběný ve školní digitální továrně od prvních konstrukčních nápadů až po finální výrobu. Bude to hodně o moderních metodách průmyslové konstrukce, využití PLM, 3D tisku, virtuální reality a dalších zajímavých technologií na naší škole. Sledujte náš Facebook a Instagram. (Petr Fořt)

Celostátní kolo 44. ročníku SOČ

Od pátku 10. do neděle 12. června 2022 se v Kutné Hoře konal již 44. ročník celostátní přehlídky SOČ – soutěže Středoškolské odborné činnosti. Přijelo téměř 300 autorů nejlepších prací SOČ z celé České republiky. Naše škola byla po čtyřech letech opět zastoupena v kategorii strojírenství i elektrotechnika. Jiří Mošner, Matěj Pelikán (4. A), Jan Karásek, Petr Staněk (4. C) soutěžili s prací Přídavný elektrický pohon invalidního vozíku (vedoucí Ing. Ťupa) a obsadili skvělé 2. místo. V kategorii Elektrotechnika soutěžili Jan Pošík, Adam Kupský (4. C) s prací Elektrická drift tříkolka s elektricky řízeným pohonem (vedoucí Ing. Sejtko). Studentům děkujeme za dobrou reprezentaci školy a těšíme se na jejich následovníky. (Rudolf Voráček, Aleš Gregor).

Vltava Tour 2022

I v letošním školním roce se uskutečnily vodácké výcvikové kurzy na řece Vltavě. Kurzy jsou určeny pro třetí ročníky, řeka se sjížděla ve dvou turnusech od 30. května do 10. června. Pro výcvik začínající ve Vyšším Brodě a končící ve Zlaté Koruně si studenti zvolili převážně kanoe, aby si tento adrenalinový sport na naší nejdelší řece náležitě užili. Ubytování bylo zajištěno v chatkách v příjemném vodáckém kempu Vltava poblíž obce Všeměry. Týdenní pobyt v krásné jihočeské přírodě doplnilo poznávání zdejších malebných městeček, zejména Třeboně a Českého Krumlova. Organizátoři akce děkují všem zúčastněným! (Marek Kovačič, Petr Šimurda, Jarmila Kociánová)

Turistický kurz Chorvatsko - Sv. Filip i Jakov - 3. ročník

Po dvouleté odluce se nám opět podařilo zorganizovat dva turistické kurzy na Jadran. Studenti naší školy strávili krásných 10 dní v malebné vesničce Sv. Filip i Jakov, která jim poskytla dostatek prostoru pro sportovní aktivity. Nabídla liduprázdné pláže a příjemně teplou vodu pro koupání. (Miroslav Brabenec, Kletečka Jan, Fiala Ivo, Drahomíra Petřeková)

Stáž v jaderné elektrárně Dukovany

Na Jadernou maturitu, která se konala 18. - 20. 5. 2022, byli celkem vybráni 4 žáci z 3.A a 3.C Lucie Kostková, Tomáš Jeřábek, David Dobiáš a Šimon Gregor. První den stáže jsme zamířili školním autem přímo do Jaderné elektrárny Dukovany. V Dukovanech nás po příjezdu mile uvítala paní Navrátilová, která nás seznámila s programem Jaderné maturity. Poté následovala série přednášek o primární a sekundární části JE. Následoval oběd, na který nás odvezl dukovanský autobus. Po návratu dukovanským autobusem do JE jsme si šli prohlédnout budovu a vybavení strojovny s komentářem od zaměstnance elektrárny. Zde jsme mohli vidět zakrytované turbíny, čerpadla, potrubí, rozvody horké páry a jiné armatury. Poté jsme navštívili kryt, kde se v případě jaderné havárie a úniku radiace ukryjí zaměstnanci JE. Po ukončení programu prvního dne nás autobus dovezl k internátu v Třebíči, kde jsme byli ubytovaní. Druhý den nás autobus opět odvezl do areálu JE, kde následovala série poučných přednášek o radiační ochraně a jaderných reaktorech. Po teoretické části přišla část praktická. Na trenažéru jsme si zkusili obsluhu primárního a sekundárního okruhu JE. Zkusili jsme si vyvolat různé poruchové a havarijní stavy. Po obědě jsme se s průvodkyněmi podívali do skladu použitého paliva a k chladícím věžím, kde jsme na živo mohli shlédnout, jak zkondenzovaná pára padá dolů z výšky asi 12 metrů. Po ukončení jsme opět zamířili na internát. Třetí den jsme v JE zužitkovali nabyté informace ve znalostním testu. Paní Navrátilová nám dále nabídla další spolupráci při studiu VŠ a možnost budoucího zaměstnání v JE. Následovala přednáška o dostavbě 5. bloku JE Dukovany a podrobnostech dopravy různých komponentů a materiálů jaderného bloku. Po přednášce proběhlo vyhodnocení testu, předání cen, vyhlášení krále Jaderné maturity a společné focení před jadernou elektrárnou. Po obědě a oficiálním ukončení programu jsme vyrazili na zpáteční cestu do Žďáru nad Sázavou. (Lucie Kostková 3.A)

Do práce na kole 2022

I letošní rok se někteří zaměstnanci VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou zapojili do celorepublikové akce Do práce na kole 2022, aby podpořili myšlenku dopravovat se do práce udržitelně – na kole, koloběžce, pěšky, během… Zkrátka nechat auto doma. 10. května 2022 se vydali na společnou vyjížďku od školy přes Adamův kopec (kde na ně čekala Eva) na Račín, Dářko a zpět. Bohužel se po cestě zranila paní Veselá, ale vzala to jak jinak než sportovně a „vesele“… Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další společnou akci. (Iva Svobodová a Klára Laciná)

Úspěch našich studentů v celostátní soutěži z matematiky

V těchto dnech známe výsledky matematické soutěže. 8 našich studentů se zúčastnilo celostátní soutěže z matematiky, která proběhla 25. 3. 2022 na soutěžních střediscích v celé republice. Dva naši studenti byli velice úspěšní a jsou to: Jan Řehoř - student 4. ročníku, Patrik Švoma - student 1. ročníku. Jan Řehoř obsadil 2. místo z 53 soutěžících, na vítěze mu chyběli pouhé 2 body, Patrik Švoma se umístil na 5. místě ze 154 soutěžících. Patrik získal stejný počet bodů jako vítěz této kategorie, ale o jeho 5. místě rozhodl čas odevzdání vypracovaných příkladů. Za tuto skvělou reprezentaci naší školy patří velký dík oběma studentům, děkujeme i ostatním, kteří se zúčastnili této soutěže a přejeme jim hodně úspěchů v dalším studiu.
Na fotografii zleva Jan Řehoř, vpravo Patrik Švoma. (Ilona Dostálová)

3D tiskárna zdarma pro naši školu!

Pracoviště Strojírenská naší školy se zapojilo do projektu „Prusa pro školy“, který zaštiťuje firma Prusa Research a.s. Jedná se o celosvětově známého českého výrobce 3D tiskáren, které jsou cenově dostupné a poskytují vysokou kvalitu tisku. Firma podporuje kreativitu, technické myšlení a moderní vzdělávání s podporou moderních technologií ve výuce. V rámci projektu bylo nutné vytvořit vlastní návrh učební pomůcky a pomocí tiskárny, kterou nám firma zapůjčila, tento návrh vytisknout, sestavit a zpracovat k němu potřebnou dokumentaci. Na základě takto zpracovaného projektu došlo k darování 3D tiskárny naší škole. Do tohoto projektu byli zapojeni žáci oboru Technik modelových zařízení, kteří vyráběli dětskou dílničku pro školku. Oba projekty se podařilo spojit tak, že jsme v Autodesk Inventoru navrhli stolní svěrák, který jsme poté vytiskli, smontovali a umístili k dětské dílničce. Průběh práce na celém projektu je patrné z přiložených fotografií. Následně došlo k oficiálnímu předání 3D tiskárny do vlastnictví naší školy. Tato tiskárna je umístěna pracovišti Strojírenská, kde se celý projekt realizoval. (Jiří Straka)

3. místo v soutěži KOVO Junior 2022

Pořádáním Celostátního kola soutěže KOVO Junior 2022 oboru Mechanik seřizovač v programování CNC obráběcích strojů, která je zařazena do soutěže České ručičky v letošním školním roce pověřil Cech KOVO ČR, Střední školu technickou, gastronomickou a automobilní Chomutov.
Do celostátního kola se nominoval po vítězství v krajském kole, žák naší školy VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou Ondřej Balek. Ondřej reprezentoval naši školu v celostátním kole velmi úspěšně a skončil na krásném 3. místě v konkurenci 13 žáků ze 7 krajů České republiky. Od druhého místa ho dělily pouhé dva body. Na fotografii je Ondřej první z leva. (Jan Hudec, Jiří Straka)

Průmka běhá

Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem učitelům, studentům z pracoviště Studentská a Strojírenská a organizátorům ze tříd 3.A a 3.B, kteří se minulý čtvrtek zúčastnili 0. ročníku akce Průmka běhá. Bylo nás celkem 900, kteří věnovali svůj čas a přispěli finančně k celkové vybrané částce 23 310 Kč, která půjde Charitní záchranné síti Oblastní charity ve Žďáře nad Sázavou. (Hana Kopicová, Marek Kovačič)

Středoškolská odborná činnost – 44. ročník, krajské kolo

Dne 28. dubna 2022 se v Třebíči konalo krajské kolo SOČ, které po třech letech probíhalo prezenční formou. V 17 oborech soutěžili se 44 pracemi studenti 15 škol, naše škola byla zastoupena šesti pracemi a deseti soutěžícími.
Ze třídy 3.E soutěžil Jan Kaláb - Jak zlepšit turistické průvodce 21. století, ze 4.A a 4.C se zúčast-nili Jiří Mošner, Matěj Pelikán, Jan Karásek, Petr Staněk - Přídavný elektrický pohon invalidního vozíku, ze 4.C dále Jan Pošík a Adam Kupský - Elektrická drift tříkolka s elektricky řízeným pohonem, Matěj Houdek - Longboard na elektrický pohon, Jan Řehoř - Šachové hodiny, ze třídy 4. MS z pracoviště Strojírenská soutěžil Petr Landa - Recyklace elektrických drátů. Všichni soutěžící projevili vysokou míru kreativity a prezentačních dovedností. Výsledkem byl zisk tří prvních a dvou druhých míst. Škola děkuje všem studentům, zapojeným do letošního ročníku SOČ, za jejich účast, iniciativu, tvůrčí přístup a přeje hodně štěstí v celostátním kole 10. - 12. června. (Kristýna Muchová, Rudolf Voráček)

Prezentiáda 2022

Již potřetí ve dvanáctileté historii soutěže Prezentiáda 2022 se podařilo studentům naší školy probojovat do republikového finále (tentokrát to byli studenti z 3.E František Paleček, Jindřich Zdražil, Jakub Trčka). Soutěž je jedním z projektů spolku Student Cyber Games, který se od roku 2003 podílí na organizaci školních soutěží. Newton University a Kongresové centrum Praha se staly 22. dubna místem Grandfinále letošního ročníku Prezentiády. Na jejich půdě se utkalo šestatřicet nejlepších prezentačních týmů z celého Česka a Slovenska. Dopoledne prezentovaly týmy odděleně ve třech sálech. První dva týmy z každé skupiny pak postoupily do odpolední části a tato šestice nejlepších se utkala v prezentační výzvě. Co o našich studentech a jejich týmu Legit napsali členové organizačního týmu, se můžete dočíst zde. (Blanka Růžičková).

Přednášky „Vstup na trh práce“ a „Úspěšný kariérní start“

V březnu a dubnu se uskutečnily přednášky pro studenty končících ročníků studijních i učebních oborů. První si pro ně připravily pracovnice Úřadu práce na téma „Vstup na trh práce“ a druhou „Úspěšný kariérní start“ jim přednesla personalistka z firmy COMPAS automatizace, spol. s r. o. Studenti se dozvěděli užitečné informace ze světa práce – kdy a za jakých podmínek máme nárok na podporu v nezaměstnanosti, jaké služby Úřad práce nabízí. Měli možnost nahlédnout do zákulisí práce personalisty. Jak napsat, nenapsat CV, jak se připravit k pohovoru, na co si dát pozor a mnoho jiného. Nyní mohou jít k prvním pohovorům s větší jistotou a klidem. Děkujeme (Kristina Sošková, Jiří Moučka)

Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

Po dvouleté přestávce byly 25. dubna 2022 v sídle Kraje Vysočina za přítomnosti pana hejtmana i předsedy Senátu vyhlášeny výsledky soutěže Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost za období 2020 – 21. Jednalo se už o šestý ročník této soutěže a poprvé se nám podařilo uspět a získat cenu. Z devíti příspěvkových organizací ve veřejném sektoru byla naše škola mezi třemi nejlepšími, které získaly ocenění a s tím i právo organizace volně užívat toto ocenění ke své propagaci. Téma společenské odpovědnosti je v současnosti stále důležité, protože společenská odpovědnost (CSR – Corporate Social Responsibilty) znamená dělat dobrovolně něco nad rámec zákonných povinností. Něco, co má smysl nejen pro zaměstnance a obchodní partnery, ale i v oblasti životního prostředí a dopadu na region. A to se naší škole daří. (Kristýna Muchová)
Fotografie převzaty z: internetových stránek kraje Vysočina.

Řemeslo Vysočiny 2022

Dne 7. dubna 2022 se v areálu SPŠT (STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA TŘEBÍČ) konal 18 ročník přehlídky odborných dovedností ŘEMESLO VYSOČINY 2022. Soutěž byla rozdělena do oborů: Elektrikář pro silnoproud 26-51-H/02, Elektromechanik – rozvodná zařízení 26-54-H/002, Mechanik elektrotechnik 26-41-L/01, Mechanik elektronických zařízení 26-52-H/01, Mechanik pro slaboproud 26-51-H/002.
Kromě VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou se této soutěže účastnily také školy kraje Vysočina: Střední průmyslová škola Třebíč, Střední škola stavební Třebíč, Střední škola stavební Jihlava, Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava, VOŠ, OA a SOUT Chotěboř a SPŠ a SOU Pelhřimov.
Za naši školu VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Strojírenská 6 se účastnili této soutěže v oborech: Slaboproud – Pročka Richard (třída 1 MB) a Kosek Lukáš (třída 2 MA), Silnoproud – Konček Jakub a Švíka Michal (oba ze třídy 3 MA). V silně obsazené soutěži se studenti Pročka Richard a Kosek Lukáš umístili na třetím místě v družstvech – slaboproud a Konček Jakub opět na třetím místě v jednotlivcích – silnoproud. (Jiří Straka)

Finále Technologické olympiády 2022

V pátek 23. dubna 2022 bojovali za naši školu studenti 3.C Martin Vopršal, Eduard Dítě a Martin Doucha ve finále soutěže Technologická olympiáda, pořádané elektrotechnickou fakultou ČVUT Praha ve spolupráci se ŠKODA AUTO a.s., GasNet s.r.o., ČEZ a.s., Unicorn a.s. Finálovému kolu předcházelo online základní kolo 416 týmů, kde se naši umístili na skvělém 2. místě. Ve finále museli během tří hodin vypracovat a poté před komisí obhájit prezentaci na zvolené téma. Naši si zvolili téma AI v přítomnosti (česky umělá inteligence v současnosti), zaměřili se na zemědělství. Z 24 soutěžních týmů se umístili na výborném 12. místě v polovině startovního pole. Děkujeme za reprezentaci školy. (Rudolf Voráček)
Foto převzato z www.technologicka-gramotnost.cz/olympiada/.

GREEN ENERGY TOUR

V rámci našeho partnerství s firmou ČEZ se 4 naši vybraní studenti Martin Vopršal ze 3.C, František Paleček, Radek Starý a Jakub Trčka všichni ze 3.E zúčastnili spolu s 22 žáky vybraných průmyslovek a gymnázií z celé ČR třídenní stáže zaměřené na mix zdrojů energie – elektrárny vodní, větrné, fotovoltaické a jadernou.
Co o této akci napsali 2 z nich: Abych to shrnul, celá tour byla naprosto skvělá, přístup lidí z ČEZu byl naprosto v pořádku, všichni jsme si skvěle sednuli. Jak říkal program, byli jsme na VE Štěchovice, kde jsme si dali pěkný výšlap k nádrži, kde jsme viděli i plovoucí fotovoltaiku. Nejvíce dotazů zde bylo o tom, proč jsou v nádrži ryby. Další den jsme byli ve Věžnici podívat se na větrný park. A dále Jindřichův Hradec, kde jsme se mohli podívat konkrétně na to, jak funguje fytomasa. Tento den byl nejlepší. Poslední den nás čekal Temelín, simulátor dispečinku byl velký zážitek. Našli jsme si nové přátele a poznali jsme spoustu skvělých lidí. Moc se nám to líbilo, děkujeme za úžasnou možnost.
A jiný pohled: První den ráno jsme byli vřele přivítáni na centrále ČEZu. Čekala na nás snídaně s triky, mikinami... Prošli jsme se na dispečink a vyrazili do Štěchovic. Zde jsme viděli průtokovou a přečerpávací vodní elektrárnu. Na horní nádrži přečerpávací elektrárny byli umístěné fotovoltaické panely, což se mi velice líbilo, protože je to za mě krásné využití vodní hladiny. Druhý den mě nejvíce zaujaly větrné elektrárny. Na jedné ze dvou větrných elektrárnách ve Věznici jsme vystoupali do první patra a vyzkoušeli stabilitu výtahu, dále jsme mrkli na transformátor. Třetí den jsme navštívili jadernou elektrárnu Temelín, kde nám nejprve ukázali virtuální prohlídku JE, krásný zážitek. Poté jsme se vydali dovnitř JE. Viděli jsme turbíny, generátor, transformátor, vycházející vedení 400kV, chladící věže z blízkosti, navštívili simulátor.
A co napsala paní Navrátilová - náš garant partnerství: musím potvrdit, že akce se povedla a jsem ráda, že se líbila i vašim studentům. Kluci byli skvělí, měla jsme s nimi pěknou debatu, mají přehled, vědí, co chtějí. (František Paleček, Martin Vopršal, Hana Kopicová)

Soutěž v programování

Krajského kola 36. ročníku Soutěže dětí a mládeže v programování, které organizoval Dům dětí a mládeže Třebíč a SPŠ Třebíč, se ve čtvrtek 21. 4. 2022 zúčastnili dva naši studenti z 2.E v doprovodu svého učitele programování Ing. Fialy. Vojtěch Kolátor se umístil na 5. místě a David Řihák obsadil 8. pozici. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy. Podrobné výsledky jsou k nahlédnutí zde. (za tým ICT Jana Homolková)

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

Ve dnech 6. až 8. 4. 2022 uspořádala Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou celostátní soutěž žáků učebního oboru obráběč kovů zaměřenou na soustružení. Tato akce, proběhla pod patronací radního Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu RNDr. Jana Břížďaly. Dalšími partnery byl Cech KOVO ČR, Pramet Tools, s.r.o., Šumperk, TOKOZ, a.s., Žďár nad Sázavou, Hettich ČR k.s., Žďár nad Sázavou, ŽĎAS, a.s., Žďár nad Sázavou a Okresní hospodářská komora Žďár nad Sázavou. Výsledky zde. (Jiří Straka)

KOVO JUNIOR 2022

Po úspěšném absolvování krajského kola soutěže KOVO JUNIOR, pořádané VOŠ, OA, a SOUT Chotěboř, postoupil žák 3TB Nástrojař STANISLAV FLESAR do celostátního kola. Pořádání celostátní soutěže se výborně zhostilo SOU Domažlice. Po příjezdu jsme se ubytovali v nedalekém hotelu. Další den jsme se přemístili do budovy SOU Domažlice, kde jsme byli seznámeni s podmínkami soutěže a hodnocením. Byla zde vybrána i hodnotící komise. Poté jsme se přesunuli do budovy dílen, žáci byli seznámeni s prostředím a začali pracovat na výrobku dle výkresové dokumentace. Po skončení této části začala hodnotící komise kontrolovat jednotlivé výrobky.
Další den ráno proběhla teoretická část soutěže v budově SOU Domažlice. Žáci v této části řešili jednoduché příklady z lícování, výpočtu otáček, nauce o materiálu a měření. Poté bylo opět na hodnotící komisi, aby vyhodnotila výsledky. Po sečtení bodů z obou částí soutěže proběhlo slavnostní vyhlášení na Domažlické radnici. Výkony soutěžících byly velmi vyrovnané. Náš žák STANISLAV FLESAR skončil velmi těsně na 4. místě. (Lukáš Linhart)

Průmka běhá - charitativní běh pro Oblastní charitu Žďár nad Sázavou

Vstup je možný pouze v teplákách a je výhradně pro studenty školy! Akce proběhne za každého počasí od 8 do 12 hodin na hřišti průmyslové školy. Přečtěte si leták o akci a organizační pokyny a harmonogram.
(Hana Kopicová, třída 3.A a Marek Kovačič)

Jak jsme se v roce 2021 podíleli na ochraně životního prostředí?

Díky studentům a zaměstnancům naše škola v roce 2021 odevzdala 25 kg použitých baterií, které byly následně recyklovány. Z tohoto množství bylo recyklací získáno 19 kg kovonosných druhotných surovin, které budou opětovně využity při výrobě nových produktů. Děkujeme. (Petra Suková)

Středoškolská odborná činnost – 44. ročník, okresní kolo

Dne 6. dubna 2022 se konalo okresní kolo 42. ročníku Středoškolské odborné činnosti - SOČ. Soutěž organizuje žďárská příspěvková organizace Active. Probíhala on line formou v prostředí Microsoft Teams ve dvou sekcích. V 10 oborech soutěžilo se 14 pracemi 20 účastníků ze 4 škol žďárského okresu. Naše škola byla zastoupena 14 studenty (vloni 8) s 9 pracemi (vloni 4).
Ze třídy 3.E se zúčastnil Jan Kaláb - Jak zlepšit turistické průvodce 21. století, návod pro všechny nové průvodce (vedoucí Michaela Kokojanová, kastelánka Zelené hory).
Ze třídy 4.A se zúčastnili Tibor Hezina - Rotační česle na vodní elektrárně (vedoucí Blažíček), Jiří Mošner, Matěj Pelikán - Přídavný elektrický pohon invalidního vozíku (vedoucí Gregor, Ťupa)
Ze 4.C se zúčastnili Jan Karásek, Petr Staněk - Přídavný elektrický pohon invalidního vozíku (vedoucí Gregor, Ťupa), Jan Pošík, Adam Kupský - Elektrická drift tříkolka s elektricky řízeným pohonem (vedoucí Sejtko), Martin Hein - Mechanická klávesnice s programovatelným keypadem (vedoucí Ťupa), Martin Blaha, Adam Prášil - Pásové auto (vedoucí Ťupa), Matěj Houdek - Longboard na elektrický pohon (vedoucí Jindra), Jan Řehoř - Šachové hodiny (vedoucí Ťupa).
Letos poprvé se zapojilo i pracoviště Strojírenská: Petr Landa 4.MS - Recyklace elektrických drátů (vedoucí Jan Straka). Všichni soutěžící obhajovali zajímavé práce s vysokou mírou kreativity a vyzkoušeli si online prezentaci před odbornou porotou. (Rudolf Voráček)

Na krásném modrém Dunaji díky programu Erasmus+

Krásným počasím s blankytným nebem nás přivítala rakouská metropole Vídeň koncem března. Po dvouleté pauze vyjelo na 3týdenní stáž 12 studentů za doprovodu 2 pedagogů, kteří se v průběhu pobytu vystřídají s dalšími 2 kolegy. Poprvé v několikaleté tradici zahraničních stáží jeli studenti 3 oborů (Ekonomika a podnikání, Elektrotechnika, Strojírenství). Studenti mají přidělené své pracovní pozice především ve Vídni, ale 1 skupina chlapců jezdí do Hollabrunnu. Naši středoškolští vyslanci se sžívají s novým prostředím velmi úspěšně. Nechť odměnou za jejich přístup jsou jim připravené kulturní programy a získané pracovní zkušenosti. (Martina Eckert, Drahomíra Petřeková, Martin Ťupa, Ivo Fiala)

2. místo Technologická olympiáda 2022

Gratulujeme k postupu do finálového kola prvního ročníku Technologické olympiády. Dostali jsme se mezi 25 nejlepších týmů z 416 přihlášených a máme tak jistou pozvánku na finále na FEL ČVUT v Praze na 22. 4. 2022. V pátek 1. dubna soutěžil tým prumkazdar ve složení: Martin Vopršal, Eduard Dítě a Martin Doucha (všichni ze třídy 3.C) v Technologické olympiádě POHNI SVĚTEM.
Projekt probíhá pod záštitou FEL ČVUT v Praze a generálního partnera ŠKODA AUTO a.s. Témata letošního ročníku byla elektromobilita, umělá inteligence, mobilní sítě, robotika, kyberbezpečnost, drony, 3D tisk a další. (Hana Kopicová)

Celostátní soutěž z matematiky

Dne 25. 3. 2022 se v Brně konal 30. ročník Celostátní matematické soutěže žáků SOŠ, vyhlašované MŠMT a organizované JČMF. Soutěžilo se v 7 kategoriích podle typu školy z učiva dle osnov pro dané ročníky. Soutěž probíhala na 21 střediscích v celé republice, počty účastníků v jednotlivých kategoriích se pohybují okolo 250, výsledky soutěžících budou teprve známy. Za naši školu se zúčastnilo 8 žáků 1 - 4.ročníku: Veronika Jindrová, Patrik Švoma, David Latzka, Jiří Koubský, Sára Rosecká, David Stárek, Jan Řehoř, Alex Nemjo. (Ilona Dostálová)

Soutěž ve 3D projektování

Jak navrhnout dům s apartmány pro své zákazníky, nebo vytvořit design malého domácího spotřebiče s využitím moderních software nástrojů pro projektování? Na tyto dva problémy jsme se podívali s našimi studenty v jarní soutěži věnované nasazení PLM a BIM technologií. Soutěž se uskutečnila v příjemném prostředí ateliérů na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou a byla již ve svém druhém ročníku podpořena spoluprací školy se společností AUTOCONT. Hlavním cílem soutěže bylo s pomocí odborných znalostí z výuky a odborného software pro 3D projektování a design zpracovat jedno ze dvou oborových témat.
V průmyslové PLM kategorii pro Autodesk Inventor získali ocenění: 1. Tomáš Jeřábek 3.A; 2. Adam Krejčí 4.E a 3. Šimon Dufek 3.E. V naší stavební BIM části soutěže pro Autodesk Revit nakonec zvítězil 1. Roman Červenka 4.E; 2. Filip Řádek 3.D a 3. Jan Horák 4.E. Hlavní cenu soutěže pro nejnápaditější projekt získal Roman Červenka za celkové zpracování stavby včetně vizualizace vytvořených BIM dat. Rádi bychom touto cestou pogratulovali našim vítězům a poděkovali všem za příjemně strávené dopoledne. Společnosti AUTOCONT děkujeme za spolupráci při realizaci soutěže. Petr Fořt (VOŠ a SPŠ nad Sázavou), Miroslav Veselý (AUTOCONT)

1. místo v halové kopané - pracoviště Studentská

Dne 24. 3. 2022 se konal Okresní přebor středních škol v halové kopané. Žáci VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou z pracoviště Studentská turnaj suverénně vyhráli s těmito výsledky:
1. turnaj VOŠ a SPŠ prac. Studentská – Gymnázium Velké Meziříčí 4:4, střelci: Půlkrábek, Šmerda, Červenka, Starý
2. turnaj VOŠ a SPŠ prac. Studentská – HŠ Velké Meziříčí 5:0, střelci: Starý, Půlkrábek 2x, Prášil, Růžička
3. turnaj VOŠ a SPŠ prac. Studentská – SOŠ Nové Město na Moravě 5:0, střelci: Starý 3x, Šmerda, Růžička
4. turnaj VOŠ a SPŠ prac. Studentská - VOŠ a SPŠ prac. Strojírenská 5:0, střelci: Půlkrábek 2x, Šmerda, Starý, Červenka
Školu reprezentovali: Matyáš Ptáček, Pavel Šmerda a Martin Pulkrábek z 3.A, Stanislav Růžička 4.A, Adam Prášil, Petr Staněk, Jiří Tomášek a Jakub Pech z 4.C, Roman Červenka 4.E, Adam Starý 2.C. Moc gratulujeme. (Miroslav Brabenec)

2. místo v halové kopané - pracoviště Strojírenská

V okresním kole SŠ ve futsalu Memoriálu Petra Vejvody, který se uskutečnil v hale TJ Žďár na počest tragicky zesnulého studenta SOŠ obchodní si kromě vítězného družstva chlapců SPŠ Studentská dobře počínala i druhá parta průmyslovky ze Strojírenské, která obsadila 2. místo. Naši kluci startovali v sestavě: Bureš Martin, Pátek Radim, Vařejka David, Vávra Matěj, Trnka Tomáš, Mikšík Štěpán, Philippe Barbie, Osmík Pavel, Čermák Marek, Štěpán Jeřábek, Adam Fendrych, Benc Jaroslav, Novák Ladislav, Procházka Radek. Také oni podali velice dobré výkony a probojovali se rovněž až do finále turnaje, kde podlehli A týmu ze SPŠ Studentské. Gratulujeme.
Pořadí turnaje: 1. VOŠ a SPŠ Studentská, ZR, 2. VOŠ a SPŠ Strojírenská, ZR, 3. Gymnázium Velké Meziříčí, 4. SOŠ Nové Město na Moravě, 5. VOŠ a SOŠ Bystřice n. P., 6. SŠ obchodní a služeb ZR. 7. Hotelová škola Světlá Velké Meziříčí. Rovněž my děkujeme klukům za vzornou reprezentaci školy a pěkné umístění. (Josef Štikar)

Matematický klokan

Dne 18. 03. 2022 proběhla na naší škole mezinárodní soutěž Matematický klokan. Soutěže se zúčastnilo celkem 26 studentů. V kategorii JUNIOR (studenti 1. a 2. ročníku) soutěžilo 17 žáků, v kategorii STUDENT (studenti 3. a 4. ročníku) soutěžilo 9 žáků. Umístění soutěžících v rámci naší školy: kategorie JUNIOR: 1. místo Ondřej Klimeš 1.C, 2. místo Stanislav Benáček 1.E, 3. místo Pavel Nedoma 1.A. Kategorie STUDENT: 1. místo Eduard Dítě 3.C, 2. místo Tomáš Jež 4.E, 3. místo Adam Prášil 4.C. (Jana Prokopová)

Škola není jenom teorie

Pod teoretickým vedením Martina Ťupy a praktickým dozorem Aleše Gregora dokázali studenti druhého ročníku oboru Elektrotechnika vytvořit plošný spoj pomocí technologie gravírování čímž si osvojili dovednosti, které vedou k vyřešení této technologicky komplikované součástky. Studenti prokázali, že jsou schopni aplikovat teoretické poznatky v praktickém výrobním procesu. (Martin Ťupa, Aleš Gregor)

Středoškolská odborná činnost – 44. ročník, školní kolo

I v letošním roce se bez ohledu na COVID naši studenti aktivně zapojili do prestižní soutěže technických prací SOČ. Školního kola se letos zúčastnilo celých 23 soutěžících (vloni 8) s 15 pracemi (vloni 4): Tibor Hezina 4.A Rotační česle na vodní elektrárně - vedoucí Blažíček, Filip Němec a Aleš Major 4.A Maltézský kříž - vedoucí Blažíček, Lukáš Kříž 4.A Létající auto - vedoucí Blažíček, Jiří Mošner a Matěj Pelikán a Jan Karásek a Petr Staněk 4.A a 4.C Přídavný elektrický pohon invalidního vozíku - vedoucí Gregor, Ťupa, Jan Řehoř 4.C Šachové hodiny - vedoucí Ťupa, Jan Pošík a Adam Kupský 4.C Elektrická drift tříkolka s elektricky řízeným pohonem - vedoucí Sejtko, Martin Hein 4.C Mechanická klávesnice s programovatelným keypadem - vedoucí Ťupa, Martin Blaha a Adam Prášil 4.C Pásové auto - vedoucí Ťupa, Daniel Dušek a Ondřej Slonek 4.C Rozvaděč pro šetrnější ohřev vody - vedoucí Jindra, Matěj Houdek 4.C Longboard na elektrický pohon - vedoucí Jindra, František Starý 4.C Laboratorní zdroj - vedoucí Ťupa, Petr Landa 4. MS (pracoviště Strojírenská) Recyklace elektrických drátů - vedoucí Straka, Jan Kaláb 3.E Jak zlepšit turistické průvodce 21. století, návod pro všechny nové průvodce - vedoucí Kokojanová, Jakub Kubíček 4.C Chytré zrcadlo Raspberry PI - vedoucí Jindra, Dominik Fidler a David Vavroušek 4.C DIY projektor - vedoucí Jindra. Všichni soutěžící projevili velké tvůrčí schopnosti i schopnost samostatně pracovat. Za to jim děkujeme a věříme, že získané zkušenosti dále využijí v okresním kole i u maturity. (Rudolf Voráček)

Soutěž Talenty pro firmy 2022

Dne 14. března 2022 se v prostorách třebíčského Alternátoru konalo krajské kolo 6. ročníku soutěže Talenty pro firmy T-profi. Soutěž pořádá Hospodářská komora a má za cíl vzbudit u žáků zájem o techniku. Okresní týmy soutěžily v sestavení modelu elektrárny a soustruhu ze stavebnice Merkur na čas i přesnost.
Žďárský okres reprezentoval smíšený tým čtyř žáků páté třídy 4. ZŠ Zámek Žďár nad Sázavou a čtyř žáků 2.A VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou (Jiří Houdek, Martin Starý, Jan Dobrovolný) pod vedením osvědčeného zkušeného kapitána Ing. Martina Šabera z Compas robotika s.r.o. Žďár n. S. Výsledek tříhodinové usilovné práce zhodnotila odborná porota, mj. se hodnotila shoda s plánem, funkčnost pohybu, pevnost konstrukce. Náš tým se umístil na výborném druhém místě. Za organizaci děkujeme Miloši Blažíčkovi a Ivetě Krupičkové z okresní hospodářské komory. (Miloš Blažíček, Rudolf Voráček)

Lední hokej, oblíbený sport kluků z průmyslovky

Poslední dva roky covidová situace sportu a tělovýchově na žádné škole moc nepřála. Snad se blýská na lepší časy. Zatímco středoškolské hry mládeže, okresní a krajská kola, jsou stále omezená, povinná tělesná výchova už na mnoha školách probíhá na 100 procent a každá škola se snaží své žáky co nejpestřeji zapojit do různých aktivit tělovýchovného procesu. Ne jinak je tomu i na Žďárské průmyslovce. Chlapci z úseku pracoviště Strojírenská si poslední tři až čtyři měsíce našli velkou oblibu provádět povinnou tělesnou výchovu na ledě a zimním stadionu. Díky maximální ekonomické podpoře vedení školy, řediteli a zástupcům, si naši chlapci pravidelně užívají hodiny bruslení a hraní ledního hokeje na ždárském zimním stadionu. Tato aktivita "chytla" hlavně žáky třetích a čtvrtých ročníků maturitních oborů tříd 4.MA, 4.MB, 4.MC a 3.MB čili budoucích maturantů. V pořádku, podporujeme, kluci jsou maximálně spokojeni a díky vedení školy a jejich aktivnímu přístupu mají možnost uspokojit své nadstandartní oblíbené sportovní zájmy. Chválíme a děkujeme. (Josef Štikar, pracoviště Strojírenská)

Přednáška ČEZ

V pondělí 14. března navštívila naši školu paní Linda Navrátilová, která je naší garantkou v rámci našeho partnerství s firmou ČEZ. Přednášky se zúčastnili studenti ze tříd 3.A a 3.C. Paní Navrátilová seznámila studenty s možností účasti na akcích organizovaných firmou právě pro ně jako jsou Distribuční a Jaderná maturita a nově i projekt Green energy tour. Nabídla možnost studijních stipendií a pracovních míst přímo v energetice a Jaderné elektrárně Dukovany. Představila i stránky www.svetenergie.cz, vzdělávací portál ČEZ s množstvím výukových materiálů, interaktivních 3D videí, animací a informací nejen ze světa energetiky. (Hana Kopicová)

Průmysl 4.0 na Žďárské průmyslovce

Vzhledem k nejmodernějším trendům v současném průmyslu, není možné spoléhat jen na konvenční způsoby výroby. Nástup automatického řízení výrobního procesu se stává nedílnou součástí, a je potřeba aby odborné školství ČR zareagovalo pružně na tento trend. Učitelé odborných předmětů VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou se v dnešních dnech intenzivně školí na robotizovaném svařovacím pracovišti, které škole poskytnuta firma DEL a.s. Získané vědomosti budou následně předávané studentům průmyslové školy, a implementovány do učebních osnov. Znalosti získané při programování svařovacího robota neznamená pro studenty jen jednostranné automatizování svařovacího procesu, ale stejné postupy lze aplikovat na další automatizované procesy v průmyslu např. CNC obrábění s využitím angulárních robotů, manipulace s výrobky atd.. (Petr Havelka)

2. místo v soutěži Business Point

V pátek 4. 3. 2022 na Fakulta podnikatelská VUT v Brně proběhlo předávání cen z letošního ročníku soutěže Business Point. Jedná se o manažersko-marketingovou soutěž pro studenty středních škol. Soutěž byla pro studentky ekonomického oboru velkou zkušeností, bylo potřeba se naučit pracovat v týmu a zaujmout porotu svými nápady. Za naši školu se v samotném začátku soutěže zúčastnila 3 družstva studentek ze 4.B. Ve finálovém kole poté náš tým EKONOMKY (Marková Kateřina, Pejchalová Petra, Šťastná Tereza, Kopecká Veronika) obdržel krásné druhé místo. Kromě poháru jim dobré umístění v soutěži zajistilo přijetí na Podnikatelskou fakultu bez přijímacího řízení. Moc gratulujeme. (Petra Černá)

BIM projekty našich studentů v odborném tisku

Český odborný tisk vydal článek o využití moderních metod projektování v oblasti stavebnictví a TZB na naší škole. Soustředí se především na představení hlavních trendů projektování staveb s využitím digitálního prototypu řešeného pomocí informačního modelu budovy. Pozornost je také věnována několika zajímavým ukázkám využití BIM technologií v pracích našich studentů, kterým tímto děkujeme za jejich příspěvky. Více ukázek z projektů najdete na našem Facebooku. Text článku je k dispozici v našem archivu. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Ideathon 2021

Kraj Vysočina pořádal ve dnech 25. - 26. 2. 2022 na bystřickém gymnáziu soutěž nápadů na vybraná téma – IDEATHON. Letos byly zvoleny náměty: digitalizace a modernizace ve středoškolském vzdělávání; ekologie, šetrný životní styl a udržitelný rozvoj; IoT technologie v pracovním a studijním prostředí. Vybrané inovativní nápady budou dále rozvíjeny, případně i realizovány. Naši školu reprezentovaly týmy ze 4.C (David Vavroušek, Petr Staněk, Martin Blaha, Adam Prášil) a ze 4.D (Josef Trödler, Filip Daniel). (Rudolf Voráček)
Foto: Mašek foto

Reprezentace naší školy v krajském kole soutěže Enersol

V pátek 11. února proběhlo na Krajském úřadu v Jihlavě krajské kolo ekologické soutěže Enersol. Letos se jednalo již o 19. ročník této soutěže. Za naši školu se do tohoto kola probojovala dvojice studentů Petr Landa a Jiří Totušek pod vedením Ing. Jana Straky. Oba dva jsou žáky 4.MC, oboru Mechanik-seřizovač na pracovišti Strojírenská. Vypracovali projekt na téma „Recyklace elektrických drátů“. Jednalo se o práci, která propojuje elektrotechnické a strojírenské obory na naší škole. Žáci sestrojili zařízení na odizolaci kabelů, které elektrikářům zrychlí a usnadní práci při recyklaci drátů, a zároveň zajistí vyšší výtěžek při zpětném výkupu surovin. V tvrdé konkurenci na krajském kole se však bohužel neprobojovali do celostátní soutěže. Účast na projektu je však posunula dál získanými znalostmi a dovednostmi, které využijí ve svůj prospěch při maturitní zkoušce, kterou letos oba podstoupí. (Jan Straka)

Okresní kolo přeboru družstev v šachu

Po roční pauze se v pátek 11. února uskutečnilo okresní kolo přeboru v šachu. Družstvo z naší školy obsadilo v silné konkurenci týmů ze 4 gymnázií z okresu výborné 1. místo. Děkujeme soutěžícím Vojtěchu Kolátorovi (2.E), Tomáši Vokounovi, Tomáši Bencovi (oba 1.E), Jakubu Jelínkovi (2.A) a členům doprovodného týmu Lucii Kostkové (3.A), Jiřímu Kolkovi a Marku Sochorovi (oba 2.E) za reprezentaci školy a přejeme hodně štěstí do krajského kola. (Hana Kopicová)

Soutěž v odborných dovednostech – ŘEMESLO VYSOČINY 2022

Tato akce proběhla dne 9. 2. 2022 pod patronací radního Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu RNDr. Jana Břížďaly. Soutěž byla vyhlášena z pověření Cechu KOVO ČR jako krajské kolo pro žáky učebního oboru obráběč kovů a maturitního oboru mechanik seřizovač. Každá škola mohla do soutěže přihlásit po jednom dvoučlenném družstvu v každé kategorii. Pro účastníky byla vyhlášena soutěž jednotlivců a soutěž družstev. Soutěž byla zaměřena pro obráběče kovů - soustružení a mechaniky seřizovače - CNC programování. Akce se zúčastnilo 6 dvoučlenných družstev v kategorii obráběč kovů – soustružení a 7 družstev v kategorii mechanik seřizovač – CNC programování z Kraje Vysočina.
Úkolem soutěžících v kategorii obráběč kovů – soustružení bylo vyrobit součást dle výkresové dokumentace a prokázat základní teoretické znalosti z oboru včetně dovedností při měření součásti a zpracování měřícího protokolu.
Úkolem soutěžících v kategorii mechanik seřizovač – CNC programování bylo napsat program pro zadanou součást dle výkresové dokumentace a naprogramovanou součást vyrobit na CNC obráběcím centru. Dále museli žáci prokázat základní teoretické znalosti z oboru včetně dovedností při měření součásti a zpracování měřícího protokolu. Zde si můžete přečíst podrobné výsledky. (Jiří Straka)

Znovu v jaderné elektrárně

V úterý 1. února navštívila třída 2.A Jadernou elektrárnu Dukovany. Stále ještě není možná osobní přítomnost, proto jsme museli volit prohlídku virtuální, která je nám umožněna díky našemu partnerství s firmou ČEZ. S moderátory jsme komunikovali prostřednictvím online přenosu z učebny fyziky. Virtuálně jsme si prošli cestu paliva do elektrárny, viděli fungovat první i sekundární okruh elektrárny, jako strojaři jsme viděli i turbíny a parogenerátory, výměnu paliva v reaktoru a jeho uložení do bazénu. Komunikovali jsme s řídícím centrem elektrárny a jejím mluvčím. Moderátoři byli zaskočeni množstvím dotazů, které nejvíc pokládal Jakub Jelínek a který se tak největší měrou zasloužil o věcnou výhru. Jak ho známe, určitě se o ni podělí se spolužáky. Další prohlídky budou mít ještě zbývající třídy 2. ročníků 2.E, 2.B a 2.C. (Hana Kopicová)

Prosinec a leden na ekonomickém oboru byl ve znamení různých soutěží

Nejprve proběhlo školní kolo ekonomické olympiády. Zde nám do krajského kola postoupil student z oboru elektra Dominik Fidler. Dále proběhla první část soutěže Business Point. Je to manažersko-marketingová soutěž pro studenty středních škol, pořádaná Fakultou podnikatelskou Vysokého učení technického v Brně. Za naši školu se zúčastnila 3 družstva studentek ze 4.B. Dvě družstva postoupila do finále a tým EKONOMKY (Marková Kateřina, Pejchalová Petra, Šťastná Tereza, Kopecká Veronika) obdržel krásné druhé místo a tím i přijetí na Podnikatelskou fakultu bez přijímacího řízení. Poslední soutěž byla „ÚČTOVÁNÍ VERSUS ÚČETNICTVÍ“, kterou organizuje Vysoká škola polytechnická Jihlava. Zde soutěžilo 6 studentek (Vaňková Marie, Vítková Monika, Nedomová Šárka, Neubauerová Eliška, Prchalová Lucie a Prchalová Anna). Sice na první tři místa nedosáhly, ale umístily se úspěšně a prověřily si svoje vědomosti z účetnictví. Všem moc gratulujeme. (Petra Černá)

LVK 2022

Po roční přestávce se na naší škole opět rozeběhly lyžařské výcvikové kurzy. Účastnili se jich žáci 2. a 3. ročníků. V současné chvíli svůj kurz úspěšně absolvovaly třídy 2.C, 3.A, 3.C.
Třídy 2.A, 2.B, 2.D, 2.E, 3.D čekají další tři kurzy v březnu. Doufáme, že těmto třídám se kurzy vyvedou stejně dobře. Studenti se naučili lyžovat, užili si pravého zimního horského počasí a měli možnost stmelit své třídní kolektivy. (Miroslav Brabenec)

První pomoc do škol

V měsíci lednu na naší škole proběhly přednášky, které každoročně pořádá Odbor zdravotnictví Kraje Vysočina pod záštitou projektu První pomoc do škol. Během těchto kurzů jsou žáci 1. ročníku seznámeni se systémem zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina a s principy poskytnutí laické první pomoci. Pro žáky jsou připraveny tři hodiny zaměřené například na resuscitaci nebo komunikaci s dispečerem zdravotnického operačního střediska. Odborné vedení kurzů zajišťují pracovníci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Zapojení žáci nejvíce oceňují praktické ukázky poskytování první pomoci, zejména procvičování resuscitace a dalších zdravotnických technik. (Kateřina Šimůnková)

Projektujeme s využitím CAE nástrojů

Začátek letošního roku jsme věnovali mimo jiné s našimi čtvrtými ročníky problematice zpracování komplexnějších projektů s využitím CAE postupů a technické vizualizace. Ty urychlují vlastní tvorbu konstrukčního návrhu výrobku a provazují s CAD aplikacemi průmyslové normy, standardy a výpočty. Jednou z pěkných ukázek je řešení přívěsu za osobní automobil, jehož návrh je vytvořen s využitím generování rámových konstrukcí. Finální zpracování projektu je doplněno postupy průmyslové 3D vizualizace, která dává zcela konkrétní představu o skutečné podobě nového výrobku. Studentům 4.A bychom rádi poděkovali za jejich nápadité příspěvky. Pro více ukázek navštivte náš Instagram a Facebook. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Virtuálně v jaderné elektrárně

Pochopit fyzikální zákony a jevy je nejlepší ve spojitosti s praxí. V pondělí 17. ledna navštívila třída 2.D ve svém volném čase odpoledne virtuálně Jadernou elektrárnu Dukovany. A stálo to za to, nejen prohlídka s výkladem a spoustou ukázek, ale i soutěž o ceny, kterou vyhrál Josef Sobotka. (2.D a Hana Kopicová)

Stálá expozice muzea počítačové historie i v České televizi

Ve středu 12. 1. 2022 navečer jsme mohli sledovat reportáž z naší školy na ČT1 a vy se na ni můžete podívat na 24 minutě.

Ve čtvrtek pak na ČT1 ve Studiu6 šestiminutový rozhovor na 38:05 minutě.

A ještě před tím v celostátním vysílání ČR Radiožurnál zaznělo povídání o muzeu. Od 16.00 hod je zde rubrika Víkendový Radiožurnál 9. 1. 2022. Náš rozhovor najdete v čase 16:42:18.

A stejná reportáž i na ČR Vysočina.

Na VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou využíváme výstavu o historii počítačů, o které jsme psali nedávno, v úvodních hodinách IT. Pro všechny naše obory slouží jako oživení výuky při seznámení s historií informatiky, která je součástí našich učebních plánů. V rámci poznávání principů technického vybavení počítačů (hardware) je celá řada komponentů PC rozebraná, aby „bylo vidět, co je uvnitř“ a studenti si tak mohou doslova osahat prvky, do kterých jinak vidět nemohou. Pro učitele informatiky ze ZŠ nabízíme možnost doplnění hodin informatiky praktickou ukázkou z historie výpočetní techniky exkurzí pro žáky – jak při návštěvě školy v rámci volby budoucího povolání, tak při výuce IT. Žáci ZŠ mohou expozici po domluvě navštívit a seznámit se s vývojem výpočetní techniky a audio či video zařízením z doby jejich rodičů a prarodičů.
Výstava bude přístupná při akcích školy (např. při Dni otevřených dveří školy). Pro zájemce z řad veřejnosti můžeme umožnit přístup s průvodcem po přechozí dohodě a objednání návštěvy.
Kontakt: Ing. Zdeněk Holemář, holemar.zdenek@spszr.cz, 737 870 685

Projektujeme ve 3D
druhý ročník soutěže pro naše studenty pořádané ve spolupráci se společností AUTOCONT

Ve spolupráci s našim partnerem, společností AUTOCONT, připravujeme na únor druhý ročník soutěže o hodnotné ceny. Letos můžete vyhrát mimo jiné USB flash, powerbanku, bezdrátový reproduktor, sluchátka, nebo dokonce multifunkční tiskárnu. Soutěž proběhne v průběhu února v jednom pracovním dopoledni stráveném v našich ateliérech. První kategorie soutěže bude věnována projektu 3D sestavy v Autodesk Inventoru na zadané téma. Druhou kategorii věnujeme zpracování architektonického 3D návrhu stavby v Autodesk Revitu na zadané téma. Následně vyhodnotíme a odměníme nejlepší práce v obou kategoriích. Finále bude patřit nejzajímavěji zpracovanému projektu s využitím 3D vizualizace, který získá nejhodnotnější cenu. Pro soutěž máme k dispozici 30 pracovišť, proto se prosím ozvěte na cad@spszr.cz a napište, o jakou ze dvou kategorií máte zájem. Více informací najdete v našem letáku . (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Kde se o nás píše? Podívejte se na reportáž o školním muzeu v MF Dnes.

Nedávno jsme vás informovali, že už je v provozu malé školní muzeu, které vzniklo jako maturitní projekt Michaely Heralové a Ondřeje Řepy, dnes už bývalých studentů oboru Elektrotechnika. Při výuce základů informatiky umožňujeme studentům nahlédnout jak do historie počítačů, tak i na zařízení audio a video techniky z minulého století nebo zkusit volat telefonem, používaným třeba před padesáti lety a zkusit si s ním zavolat kamarádům. V MF Dnes a na i-dnes.cz se 7. 1. 2022 objevil pěkný článek (včetně krátkého videa) o našem školním počítačovém muzeu. Můžete se na něj podívat na tomto odkazu. (Zdeněk Holemář)

Znáte naši Vysočinu? Malá pohodová soutěž pro naše studenty.

O víkendu vykouklo sluníčko, tak vznikl malý nápad na to se vrátit k našim občasným web soutěžím o nějakou dobrotu, kterou si určitě vítěz rád vychutná se svými spolužáky. Na našem Facebooku najdete sérii fotografií. Lehce se omlouvám za jejich kvalitu, ale můj zadýchaný stařičký, ale milovaný mobil, opravdu nepatří ke světové špičce :O). Dnešní úloha zní jednoduše. Zkuste přijít na cestu odkud a kam jsme se vydali na sobotní turistiku po krásách naší Vysočiny. Trasu zakreslete do mapy a tu zašlete v obrázku na adresu fort@spszr.cz. První správně zaznamenaná trasa vyhrává. (Petr Fořt, ICT Team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Pomáháme nemocným dětem

V úterý 21. 12. 2021 se žákyně třídy 3.B (Simona Lemperová, Tereza Víšková, Eliška Klímová, Veronika Jamborová, Lenka Ondráčková a Nikola Šenkýřová) zapojily do sbírky Život dětem, která pomáhá vážně nemocným dětem v České republice získat finanční prostředky na úhradu jejich léčby, zdravotních pomůcek, přístrojů a dalšího potřebného k jejich uzdravení a také ke zlepšení kvality jejich života. Žákyním se letos podařilo získat prodejem předmětů s logem sbírky rekordní částku 5 978 Kč, za což jim patří velký dík náš i dík organizátorů této charitativní akce. (Kateřina Šimůnková)

Malý kurz 3D vizualizace pro naše mladé techniky

Jeden z novoročních kroužků pro naše nejmladší techniky jsme využili k uspořádání kurzu základů průmyslové vizualizace. Postupně jsme seznámili naše žáky ze základních škol s problematikou prezentace 3D dat na úrovni automobilového designu a architektury staveb připravených našimi studenty třetích a čtvrtých ročníků s využitím PLM a BIM aplikací. V premiéře jsme současně vyzkoušeli zcela novou instalaci produktové řady Autodesk 2022 v prostředí operačního systému Windows 11, kterou budeme tento měsíc finálně testovat v našich školních ateliérech. Pozornost jsme navíc věnovali problematice 3D fotografie s vysokým dynamickým kontrastem, která je zpracovávaná unikátními postupy umožňujícími přímou interaktivní vizualizaci 3D modelů v prostředí 3D fotografie. Pro více informací navštivte náš Facebook. (Petr Fořt)

Naše škola slaví úspěch s 3D tiskem v soutěži 3Déčkuj

Student naší školy Jan Štorek (3.MB, mechanik seřizovač) se rozhodl zúčastnit soutěže v 3D tisku, kterou pořádal kraj Vysočina pod záštitou krajského úřadu. O účasti v prvním kole jsme informovali v předchozím článku. Předmětem soutěže bylo navrhnout, vymodelovat a vytisknout na 3D tiskárně model šperku nebo architektury nebo učební pomůcku. Jan si zvolil kategorii „učební pomůcka“. Pod vedením učitele odborných předmětů Ing. Jana Straky navrhl pomocí softwaru Autodesk Inventor, který mají naši žáci k dispozici po dobu studia zdarma, model proudového motoru. Návrh modelu trval přibližně 35 hodin. V další fázi proběhl samotný 3D tisk modelu a jeho poskládání do finální podoby. Jeho návrh porotu zaujal natolik, že jsme postoupili do krajského finále, které se konalo 15. 12. 2021 v budově krajského úřadu v Jihlavě. Podstatou krajského kola soutěže bylo odprezentovat a obhájit vlastní návrh před komisí složené z členů krajského zastupitelstva, zástupců firem apod. V tvrdé konkurenci si Honza vedl velmi dobře, a to tak že obsadil rovnou 1. místo a porazil všechny ostatní soutěžící. Za vítězství v soutěži obdržel hodnotné ceny, jako například externí disk nebo fitness náramek. (Jan Straka)

Vánoční zpěv našich studentů

Poslední den výuky nás zpěvem naladili studenti z pracoviště Studentská na vánoční atmosféru. Děkujeme.

🎄 Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Exkurze do KOPOS Kolín a.s.

Hledáme nové možnosti, jak pomoci studentům získat odborné znalosti i mimo běžnou výuku. Jednou z cest, jak to zajistit, je orientace na firmy z oboru, jejich produkty a služby. Studenti oboru Elektrotechnika pravidelně sledovali webináře, online přednášky vedené odborníky z praxe. Při jarní online výuce Martin Štola, student tehdejší 3.C, vyhrál ve firemním kvízu KOPOS Kolín plně hrazenou exkurzi do výrobního podniku pro celu třídu. Exkurze ale na jaře nemohla proběhnout kvůli stávající situaci. V závěru roku (15. 12. 2021) se nám konečně podařilo zajistit návštěvu firmy KOPOS Kolín, která vyrábí elektroinstalační materiály pro široké použití (instalační krabice, trubky, lišty apod.). Seznámili jsme se s výrobou produktů, které každý elektrikář ke své práci využije, a získali nové informace z oboru. Kontakty, navázané ve firmě přinesou navíc škole i možnost získat výrobky a materiál pro praktické vyučování a tak zvýšit kvalitu výuky díky dobré sponzorské politice KOPOS Kolín a.s.. (Zdeněk Holemář)

1. místo v okresním kole florbalu

Dne 6. 12. 2021 se tým chlapců ve složení Vít Černý, Patrik Zykan 2.B, David Jun, Adam Starý 2.C, Petr Daniel, Ondřej Novák 2.D, Miloslav Bratršovský 2.E, Matěj Sobotka 3.D, Petr Blecha, Dalibor Novák, Michael Procházka 3.E, Matěj Hrdlička, Pavel Rous, Martin Štola 4.D zúčastnil Okresního kola florbalového turnaje Subterra cup. Po vyhraných zápasech s týmy VOŠ a SOŠ Bystřice (5:0) a Gymnáziem NMNM (4:1) remizovali s týmem SOŠ NMNM (3:3). Tým našich studentů tedy turnaj zaslouženě vyhrál a postoupil do krajského finále. Klukům děkujeme za povedenou reprezentaci školy. (Petr Šimurda)

Okresní kolo v košíkové – chlapci

Dne 19. 11. 2021 se uskutečnilo okresní kolo v košíkové. Příčinou známých okolností se soutěže zúčastnila pouze dvě družstva a tak si to žáci VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou rozdali o vítězství s žáky žďárského gymnázia. Reprezentanti průmyslové školy po jednoznačném průběhu zvítězili přesvědčivě o 20 bodů. Postoupili tak do krajského kola, které se pravděpodobně neuskuteční. Školu reprezentovali: Lacina Jakub 4.D, Topinka Jan 3.A, Pleva Ondřej 2.B, Pošvic Filip 1.A, Jeřábek Jan a Tomek David 1.C, Drinka Martin 1.E. (Miroslav Brabenec)

Kybersoutěž

V letošním školním roce se v rámci výuky IKT zúčastnilo školního kola Kybersoutěže 133 našich žáků z oboru ICT a Elektrotechnika. Do dalšího kola postupuje 72 úspěšných řešitelů, z nichž 13 z první dvacítky. Patrik Švoma z 1.E dokonce z druhého místa. Nejen jemu, ale i všem dalším účastníkům soutěže, gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů. Všechny výsledky si můžete prohlédnout zde. (Předmětová komise IT)

Otevřeli jsme stálou expozici školního muzea výpočetní techniky a komunikačních technologií

V prostorách VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou vznikla jako maturitní projekt stálá výstava z historie IKT pod názvem OD ELEKTRONKY DO DIGITÁLNÍHO SVĚTA. Její provoz byl zahájen při příležitosti oslavy 70. výročí školy a vy ji nyní můžete navštívit. V bývalém protiatomovém krytu jsou jak časově, tak tematicky uspořádané exponáty. Počátky počítačů v našem regionu, ukázky komponentů, z nichž bývaly počítače složeny, nosiče informací od papírových děrných pásek a štítků až po ty současné a různé tiskárny a jejich vybavení. Telefony a faxy, rádia, televize, gramofony, walkmany a videa doplňují výpočetní techniku. Nedílnou součástí výstavy jsou interaktivní prvky. Můžete si zahrát počítačové hry z konce minulého století. Telefonování přístrojem s rotační číselnicí nebo vojenským telefonem na kličku není úplně jednoduché a psát na mechanickém psacím stroji je jiné než na klávesnici počítače. A můžete při tom poslouchat třeba vinylovou gramofonovou desku. (Zdeněk Holemář)

Nové produktové multilicence Microsoft a Autodesk pro rok 2022 na naší škole

V prosinci jsme dokončili registraci dvou rozsáhlých multilicenčních EDU programů od společností Microsoft a Autodesk. Uvádíme krátký přehled aplikací, které budou postupně k dispozici ve školní síti. Technicky zachováme většinou podkladové instalace postavené na Windows 10 a Windows 11 nasazujeme pouze experimentálně na několika vybraných učebnách za účelem dlouhodobého testování ve výuce. Součástí většiny uvedených produktů jsou studentské a učitelské licence pro použití na domácím PC. Jedná se vždy o software výhradně pro studijní účely, který nesmí být využíván komerčně.

Microsoft

Rozsáhlá akademická multilicence, jejíž součástí jsou služby cloudu Office 365. Zachovali jsme standardní model EDU služeb pokrývající potřeby komunikace, výměny dat, e-learningu a kancelářského software jako v uplynulých letech. Součástí je řada zajímavých nástrojů v prostředí cloudu Microsoftu. Všechny služby v on-line módu + licence Office pro domácí využití jsou dostupné ve Vašich stávajících Office 365 účtech.

Autodesk

Pro školu jsme zachovali tradiční síťový licenční model na odborné produkty z nové řady 2022. Uveďme alespoň ty nejdůležitější z nabídky pro příští kalendářní rok:

AutoCAD – 2D a klasická 3D konstrukce
AutoCAD Mechanical – 2D a klasická 3D konstrukce s funkčnostmi pro tvorbu mechaniky
AutoCAD Electrical – 2D a klasická 3D konstrukce s funkčnostmi pro tvorbu řídicích systémů a elektroinstalace
Autodesk Inventor – 3D PLM parametrický software pro průmyslové navrhování
Autodesk Inventor CAM Ultimate – 3D CAM software pro přípravu technologie obrábění
Autodesk Inventor Nastran – FEM analýzy postavené na řešiči Nastran původně vyvinutém agenturou NASA
Autodesk Inventor Tolerance Analysis – toleranční analýza v prostředí digitálního prototypu
Autodesk Fusion – cloudový PLM software
Autodesk Eagle – software nástroj pro návrh schémat a plošných spojů s integrací na PLM software
Autodesk Revit – 3D BIM parametrický software pro navrhování v architektuře, stavebnictví a TZB
Autodesk V-RED – unikátní software nástroj pro vizualizaci digitálních prototypů
Autodesk Maya – software pro 3D modelování a animaci

U produktů jsou opět k dispozici domácí licence pro samostudium s validací edukačního uživatele na cloudu Autodesku proti potvrzení studia nebo zaměstnání na škole. Více informací můžete získat od našeho ICT Teamu, který Vám všem přeje klidnější rok 2022 prožitý v plném zdraví. (Petr Fořt, ICT Team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Technická přednáška firmy ICE Industrial Services

Ve dnech 10. 11. a 1. 12. 2021 jsme pro studenty druhých ročníků v rámci projektu P-TECH a předmětu Moderní Technologie zorganizovali technickou přednášku firmy ICE Industrial Services. 3D tisk betonu posouvá hranice možného. Poskytuje nepoznanou svobodu designu a architektonických návrhů. Spojení tradičního materiálu a nejmodernějších technologií přináší úsporu materiálu, času i ohleduplnost k životnímu prostředí. Firma ICE Vyvíjí univerzální komplexní tiskový systém pro 3D tisk betonu a buduje první českou 3D tiskovou farmu betonu. Tvoří ji několik robotických 3D tiskáren, založených na přesné aplikaci betonu a unikátní tiskové hlavě. ICE přináší neomezené možnosti pro výrobu speciálních dílů. Městský mobiliář, hřiště nebo stavební prvky. Rychlá realizace, cenová dostupnost a schopnost vyrábět konstrukce bez tradičního ztraceného bednění jsou skvělé argumenty pro výrobu nejrůznějších stavebních prvků pomocí metody 3D tisku. (Martin Ťupa, Ivo Fiala, Tomáš Jindra, team P-TECH)

Prezentace průmyslových PLM aplikací pro mladé techniky

Využití výpočetní techniky v průmyslu je svázáno s kompletní realizací projektu. Jak lze aplikovat nejmodernější digitální metody při navrhování a konstrukci výrobků? Na toto téma jsme se zaměřili v našich kroužcích pro nejmladší. Postupně jsme si ukázali podstatu a vznik nového výrobku jako digitálního prototypu a vysvětlili jeho využití v oblastech technického navrhování. Dále jsme vyzkoušeli několik zajímavých úloh řešených s využitím projektů, které byly připraveny našimi studenty vyšších ročníků. Jednou z nejnáročnějších ukázek byla analýza a optimalizace výrobků pomocí metod konečných prvků. Navštivte naše kroužky. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

PIŠQWORKY RELOADED

Po roční pauze letos opět proběhl turnaj pětičlenných týmů v soutěži PIŠQWORKY, tentokrát v režimu online. Naši školu reprezentovaly 3 týmy složené ze studentů tříd 2. A, 4. A a 4. E. Soutěž probíhala ve dvou úrovních online turnajů. Do regionálního finále se z naší školy probojoval tým Slepci ze 4. A, který obsadil ve velké konkurenci 30 týmů pěkné 7. místo. Za aktivitu, důvtip a nasazení patří dík studentům 4. A Matěji Pelikánovi, Radku Fňukalovi, Radimu Prášilovi, Lukáši Křížovi a Petru Vejrostovi. (Hana Kopicová)

Účast v soutěži 3Déčkuj

Soutěž 3Déčkuj je akcí, kterou pořádá kraj Vysočina. Letošní první ročník je určen pro žáky základních a středních škol se sídlem v tomto kraji. Soutěžní týmy mohly být složeny z maximálně 3 žáků nebo žákyň a vedoucího týmu, kterým by měl být pedagogický pracovník. Tematické okruhy soutěže byly celkem 3 – učební pomůcka, architektura, šperk. Zadání soutěže bylo, že soutěžní model musí být vytištěn na 3D tiskárně a jeho velikost musí splňovat maximální a minimální rozměry soutěžního objektu. Soutěžní tým se do soutěže mohl přihlásit přes online formulář a prostřednictvím videa na Youtube, kde každý tým představil během 1-2 minut svůj výtvor. 5 nejlepších týmů postoupí do krajského kola, které se bude konat v Jihlavě 15. 12. 2021. Za naši školu se do soutěže přihlásil žák 3. ročníku oboru Mechanik-seřizovač (pracoviště Strojírenská) Jan Štorek pod vedením učitele odborných předmětů Ing. Jana Straky. Jako soutěžní projekt si vybral model proudového motoru v kategorii učební pomůcka. Model vytvářel v programu Autodesk Inventor, který má jako student naší školy k dispozici. Příprava programu k tisku proběhla v softwaru Insight. Všechny komponenty pro soutěžní model byly vytištěny na 3D tiskárně Fortus 250mc, kterou máme ve škole k dispozici. Dále si Honza díly poskládal a vytvořil prezentační video (odkaz na video pod článkem). Nyní nezbývá než vyčkat na vyhodnocení soutěže a doufat, že postoupíme do krajského kola. Odkaz na soutěžní video a zde si můžete přečíst soutěžní pravidla. (Jan Straka)

Nová Windows 11 na naší škole ve spojení s odborným software

Tento týden jsme dokončili finálnější zkušební build Windows 11 a odborného software. Jedná se o první skutečně funkční celek, se kterým se můžete uživatelsky seznámit v našich půdních ateliérech. O ostrém nasazení této technologie do výuky rozhodnou především dlouhodobější testy kompatibility a stability využívaných aplikací. Většina výrobců odborného software přichází vždy s certifikovanou platformou svých aplikací po deseti až dvanácti měsících od uvedení nové verze operačního systému. Vyzkoušejte a posuďte novinku mezi operačními systémy. (Petr Fořt, ICT Team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Nové BIM postupy pro projektování svázané s GIS daty na mezinárodním technologickém cloudu

Využití moderních software nástrojů při realizaci projektů v technických oblastech sebou přináší řadu nových a zajímavých možností řešení kompletní investice. Digitální prototyp může být nejen zdrojem cenných informací pro projektanta, ale také pro investory, technické a technologické partnery. Jak spojit BIM a GIS data v řešení investičních celků? Právě na tuto problematiku jsme se zaměřili ve výuce základů konceptu informačního modelu budovy. Využili jsme hned několika zajímavých simulací svázaných s geografickými GIS daty, která jsou připravena pro tyto potřeby na mezinárodním technologickém cloudu. Pro další ukázky sledujte náš Facebook, případně ukázky studentských projektů v sekci Reference na našem webu. (Petr Fořt, Předmětová komise PLM, BIM a Technické dokumentace)

Vysočina Education Festival 2021

Dne 22. a 23.10. 2021 proběhla v Jihlavském City Parku akce s názvem Vysočina Education Festival 2021. Cílem této akce bylo prezentovat to nejlepší, co mohou zúčastněné školy svým žákům nabídnout v rámci svých studijních programů. Celý festival byl rozdělen do tematických celků jako například Umělecké obory, Služby, Zdravotní a sociální služby, Zemědělství a lesnictví, Humanitní a přírodovědné obory, Stavebnictví, Hotelnictví a gastronomie a největší z nich Strojírenství, energetika, technika, jehož součástí byl i stánek naší školy. Naši školu prezentovali zástupci obou pracovišť, a to Ing. Martin Ťupa a Ing. Jan Straka včetně 4 žáků maturitního ročníku. Na našem stánku byly prezentovány technologie, které máme ve škole k dispozici a využíváme je při výuce odborných předmětů. Jednou z nich byla 3D tiskárna od českého výrobce Průša MINI+, dalším lákadlem byl přenosný 3D scanner Einscan PRO2X. Samozřejmostí je, že byly prezentovány studentské projekty a aktivity vyvíjené naší školou a v neposlední řadě byly podávány informace zájemcům o studium na naší škole. (Jan Straka)

Logická olympiáda

Jako již každoročně se studenti naší školy zapojili do soutěže Logická olympiáda pořádané Mensou ČR. Tato soutěž je unikátní tím, že v ní o úspěchu rozhoduje logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku namísto získaných znalostí a vědomostí. Do soutěže se letos zapojilo 41 studentů napříč všemi ročníky a obory naší školy. Do krajského kola postupují Tomáš Smolík ze 2.C s republikovým kvantilem 96,63, Kunstmüller Matyáš ze 2.C, kvantil 94,71, Eduard Dítě ze 3.C, kvantil 94,39 a David Dobiáš 3.C, kvantil 93,6. V celé republice se soutěže zúčastnilo 14 936 řešitelů. Ráda bych poděkovala postupujícím a všem ostatním zapojeným studentům za reprezentaci naší školy. (Hana Kopicová)

Žďárská průmyslovka oslavila 70 let!

23. 10. 2021 nás čekal velký den. Začínali jsme na pracovišti Strojírenská, kde učitel Jan Fiksa s panem ředitelem připomněli momenty z historie všem návštěvníkům, včetně pozvaných hostů. Po prohlídce školy všichni pokračovali v 10:00 na pracoviště Studentská. Doslova nabitý vestibul veřejností přivítala Mgr. Renata Fořtová a promluvil ředitel školy Ing. Jaroslav Kletečka. K hostům patřili radní Kraje Vysočina – RNDr. Jan Břížďala (pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií) a Mgr. Karel Janoušek. Pozvání přijali i senátor Parlamentu ČR Ing. Josef Klement a starosta města Žďáru nad Sázavou Ing. Martin Mrkos. Všichni popřáli škole úspěchy v technickém vzdělávání, dostatek žáků a financí na obou pracovištích. Pan ředitel poděkoval hlavně celému pedagogickému sboru za jejich práci na nelehké cestě za vzděláváním.
Díky sponzorům mohl mj. vzniknout k 70. výročí naší školy almanach, který má 4 sešity – Historii školy, Vzdělávací nabídku, Naše aktivity a poslední sešit je věnován právě sponzorům. Návštěvníci si v ceně 50 Kč mohli almanach zakoupit a za celý den se stihlo prodat minimálně 650 výtisků! Na almanachu lze ocenit opravdu široké spektrum kvalitních fotografií, které jsou názornou ukázkou dobrého ducha školy obou pracovišť. Návštěvníci si prostory školy určitě užili ať už formou vzpomínek, nebo zhlédnutí nových zařízení, nových technologií. V podzemních prostorách školy je také čekalo muzeum výpočetní techniky. Milé bylo sledovat je při prezentacích fotografií od 50. let 20. století do 20. let 21. století. Absolventi se často sešli v rámci své třídy a vzpomínali. 70. výročí VOŠ a SPŠ bylo zakončeno v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou společenským večerem s hudbou a tancem. Celým večerem provázeli učitelé Mgr. Renata Fořtová a Ing. Martin Ťupa. Nechyběla žďárská hudební skupina 4Sýkorky, 2 vystoupení párů z tanečního sdružení Smyk a v pozdějších, téměř nočních hodinách světelná show.
Naší škole přejeme dalších 70 let, hodně pracovitých a kreativních pedagogů, hodně žáků s technickým nadáním, s pílí a vytrvalostí ve studiu. Odměnou nám učitelům jsou absolventi úspěšní v technických a ekonomických oborech. (Renata Fořtová)

Podpora technických oborů

Důkaz, že zájem firem o absolventy technických oborů je opravdu velký vidíme i v tom, jak se firmy předhánějí v podpoře technických oborů vyučovaných na naší škole. Podpora spočívá hlavně v poskytování technického vybavení a pomůcek pro potřeby odborné výuky. Firma Hettich ČR věnovala pro výuku žáků ve strojírenských oborech, vstřikovací formu na výrobu zinkových odlitků. Forma bude sloužit při výuce žáků oboru Nástrojař, Mechanik strojů a zařízení a Mechanik seřizovač se zaměřením na zpracování plastů, kteří se ve výuce zabývají výrobou vstřikovacích forem, seřizováním vstřikovacích lisů a jejich programováním. Žáci budou mít možnost si formu nejen detailně prohlédnout, ale také vyzkoušet její montáž a demontáž, výměnu poškozených dílů, výrobu nových dílů, následné usazení a seřízení na stroji. (Jiří Straka)

Energetická olympiáda

Energetická olympiáda je svého druhu jediná soutěž v oboru určená pro studenty středních škol. Letos se do celostátního klání přihlásilo 363 tříčlenných týmu, z nichž jeden vytvořili i studenti ze třídy 3.C z naší školy – Martin Doucha, Robin Štyl a Martin Vopršal. Soutěž prověřuje schopnost soutěžících inovativně myslet, pracovat v týmu, prezentovat výsledky a schopnost hledat odpovědi na současné problémy a výzvy z oblasti energetiky. Z celkového počtu 30 otázek odpověděli naši studenti správně na 24 z nich a umístili se tak v první polovině soutěžního pole. Za jejich výborný výsledek jim blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy na republikové úrovni. (Hana Kopicová)

Technická přednáška firmy DEL a.s.

Dne 6. 11. a 13. 10. 2021 jsem pro studenty druhých ročníků v rámci projektu P-TECH a předmětu Moderní Technologie zorganizovali technickou přednášku firmy DEL a.s. První část přednášky byla zaměřena na moderní trendy digitalizace a automatizace výroby. Ohledně Průmyslu 4.0 stále koluje mnoho mýtů a nepřesností. Ukazuje se totiž, že mnoho lidí neví, co si má pod tímto termínem představit. Největším překvapením je to, že polovina studentů technických oborů na středních a vysokých školách o něm nikdy neslyšela, jak ukázal průzkum společností DEL a BDO. Samotný pojem Průmysl 4.0 je přitom spíše futuristicky znějící marketingové heslo, které v mnohých evokuje dojem nahrazení lidských pracovníků roboty. Pravdou je, že se jedná zejména o stále sofistikovanější digitalizaci výrobních procesů. V následující části prezentace se mohli studenti detailněji seznámit s několika skutečnými realizacemi firmy DEL a.s. z oblasti robotizace doplněné o video ukázky konkrétních řešení robotů a jejich činností. (Martin Ťupa, Ivo Fiala, Tomáš Jindra, team P-TECH)

Energetický den Žďáru 2021

V pátek 17. září 2021 se konal již 9. ročník vzdělávací akce, která se dříve jmenovala „Solární den“ a ukazo-vala využití sluneční energie, možnosti elektromobility i jiné technické zajímavosti. V roce 2020 akce kvůli epidemii nebyla. Letošní ročník jsme ve spolupráci s městem Žďár rozšířili o informaci o získání dotace na zateplení a modernizaci kotlů na vytápění. Své výrobky pro ekologii prezentovaly i místní firmy DEL a EL-MONT-INVEST. Velkou pozornost vzbudily i dva vystavené elektromobily Tesla a jeden vůz ENYAQ firmy Auto… Akce probíhala v prostoru před poliklinikou, pedagogové z obou pracovišť předváděli např. využití fotovoltaických panelů v ostrovním systému, oba studentské kabriolety Kaipan, vlastními silami navržený a vyrobený motocykl chopper, dva nové funkční projekty elektromotokáry, dálkově řízené elektroautíčko, fyzikální pokusy, ekologicky vybavený obytný vůz aj. Ke všem exponátům se divákům dostalo zasvěceného výkladu od učitelů a studentů. Zájemci si mohli prohlédnout i centrum obnovitelných zdrojů na školním dvoře. Elektromobilní sekce se tradičně konala v prostoru před školou, kde mohli návštěvníci mj. shlédnout profesionální nabíjecí stojan firmy DEL. Naše škola ukázala, že cílená spolupráce se samosprávou i místními firmami přináší svůj efekt. Děkujeme všem spolupracujícím pedagogům i studentům 3. C. Další fotografie zde. (Rudolf Voráček)

Od nápadu k létání

V průběhu loňské on-line výuky jsme vyzkoušeli celou řadu zajímavých témat, které naši studenti zpracovávali v jednotlivých odborných předmětech. Jedním z pěkných nápadů byla PLM konstrukce a výpočty digitálně řízeného dronu. Se závěrem školního roku vznikla kompletní 3D data pro výrobu a model jsme vyrobili v konstrukčním návrhu s využitím FDM 3D tisku. O prázdninách jsme vyzkoušeli vyrobit na základě prvotního návrhového konceptu, skutečně létající prototyp. Ve finální podobě bylo zachováno kompletně konstrukční řešení dronu, který byl pouze v kritických místech vyztužen uhlíkovými vlákny. Finální letová varianta byla vybavena střídavými oběžnými motory třídy 28xx, 25 A regulátory. Akcelemetrická a GPS stabilizace byla řešena s využitím řídícího systému NAZA Lite. K řízení dronu bylo využito šifrované komunikace na technologii Futaba FASSTtest. Stabilizace dronu byl nejprve kompletně testována na speciálním kloubovém stativu. Dron se ukázal jako letuschopný, ovšem díky omezení se pouze na tisknutelné součásti prototypu byl těžší proti výrobkům z uhlíkových vláken. Výukovému projektu věnoval pozornost český odborný tisk. (Petr Fořt, předmětová komise PLM, BIM a technické dokumentace)

Nová školní serverovna

S novou elektroinstalací jsme provedli v letošní etapě rekonstrukce školy také realizaci zcela nového serverového pracoviště. Po dlouhodobější přípravě projektu s našimi dodavateli bylo od dubna letošního roku vybudováno zcela nové pracoviště, kam jsme soustředili jádro naší digitální infrastruktury. Serverovna je vybavena vysoce výkonnými přepínači a routery od společnosti Cisco, které zajišťují 24/7 provoz našeho informačního systému pro čtyři budovy na Studentské a Strojírenské ulici. Celý základ 40 Gbps systému je připojen na výkonné servery od společnosti DELL, které zajišťují zpracování dat v síti. Současně s digitálními technologiemi pro zajištění činnosti školy jsme integrovali do nové serverovny řadu elektronických systémů. V naší sérii fotografií na Facebooku se můžete podívat, jak nové serverové pracoviště vznikalo až do své finální podoby zprovozněné letos v září. Všem dodavatelům děkujeme tímto za spolupráci. (Petr Fořt, ICT team VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou)

Soutěžte v oblasti kybernetické bezpečnosti

Kraj Vysočina již tradičně vyhlašuje v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet soutěž, která je určena pro žáky a studenty základních a středních škol. Tématem soutěže je jako každý rok bezpečné chování na internetu a při používání IT technologií. Online část soutěžního kvízu bude ukončena 28. února 2022. Žáci a studenti si mohou na webových stránkách www.kpbi.cz prostudovat e-learningové kurzy a krátké videospoty na stále aktuálnější téma bezpečného chování na internetu. Kurzy jsou jako v předchozích letech doplněny soutěžním kvízem o věcné ceny od společnosti Microsoft s.r.o., GORDIC a sdružení CZ.NIC. Žáci a studenti se mohou také zapojit do náročnějšího Kvízu PLUS, který je určen zkušenějším a zvídavějším studentům. I zde mohou úspěšní studenti získat hodnotné ceny. Každý měsíc také probíhá losování o hodnotné ceny z úspěšných řešitelů soutěžního kvízu. Pokud jste se do soutěžního kvízu zapojili již v minulosti, je nezbytné, aby si žáci vytvořili novou registraci. V souvislosti s nařízením GDPR je u žáků mladších 16 let vyžadován souhlas rodičů se zpracováním osobních údajů. Žáci musí při registraci zadat kontaktní údaje na rodiče (telefon či e-mail). Pokud rodiče souhlas do 48 hod. udělí, budou děti zařazeni do slosování o hodnotné ceny, pokud ne, bude jejich registrace smazána a nebudou moci být zařazení do slosování o hodnotné ceny. Přechodnou dobu 48 hod jsme zvolili proto, aby si děti mohly do kvízu zaregistrovat během výuky. Kraj Vysočina v tomto roce také vyhlašuje soutěž škol. Škola s největším počtem úspěšných absolventů soutěžního kvízu získá 20 000 Kč. (Kraj Vysočina)

Jerusalema Dance Challenge

V průběhu června se zaměstnanci školy zapojili do celosvětové výzvy Jerusalema Dance Challenge. Jde o taneční číslo, jehož hudba i choreografie vznikla v jižní Africe a následně se stala symbolem jednotnosti a boje proti koronaviru po celém světě. Zde odkaz na video. (Petr Šimurda)


Navštivte zajímavá místa v našem okolí
Prázdniny se pomalinku blíží a proto jsme využili pěkných dní včetně několika společenských akcí ve Žďáře nad Sázavou k vytvoření panoramatického průvodce po okolí našeho města. Najdete v něm fotografie pořízené ve městě i mimo něj. Pokusili jsme se zmapovat některá známá i méně známá místa Žďárských vrchů, kam se můžete dostat pěšky i na kole. Děkujeme všem patriotům z našeho regionu za inspiraci a tipy, kde stojí za to si počkat na to správné "panoramatické světlo". Průvodce najdete jak na našem webu. (Petr Fořt)