Postav si své auto kaipan ve dvou vývojových verzích

To je snem každého kluka! Ale jen málokomu se splní. Žákům naší školy se tento sen brzy stane realitou. V rámci jedinečného projektu Kraje Vysočina bude sedm krajských technických škol stavět auto, které bude možno využívat i v běžném silničním provozu. Realizace je finančně podpořena z rozpočtů kraje i sponzorujících firem. Tím se zřizovatel technických škol aktivně zapojil do „Roku technického vzdělávání“. Cílem projektu je s využitím dílů z Fabie a z dílů, dodaných automobilkou Kaipan Smržovka, sestavit sportovní dvoumístný automobil. Ten si mohou studenti vytunit dle svých představ! Na jaře 2016 se chystá velká přehlídka všech vytvořených Kaipanů.


Kaipan 16

Výstupem projektu bude zcela nový reprezentační roadster Kaipan. Automobil je stavěn v našich dílnách  v rámci odborného výcviku a mechanicky vychází z automobilu Škoda Fabia s benzínovou motorizací 1.2 litru. Jedná se o produkt české automobilky jejíž historie se oficiálně začíná psát na jaře roku 1992, kdy byl vymyšlen název firmy Kaipan a Michal Hradský získal živnostenské oprávnění na „vývoj, výrobu a prodej automobilů“. Do současnosti bylo vyrobeno 383 automobilů Kaipan různých typů. Pokračuje výroba modelů 14, 16 a omezeně i 57. Intenzivně se pokračuje ve vývoji pohonů a dalších částí elektromobilů.

Poděkování patří našim sponzorům.

Kaipan 14

O tom, že se pod pokličkou v dílnách na Stojírenské kutí něco nového a rozhodně zajímavého, jste již jistě něco zaslechli. Nový projekt stavby sportovního vozu začíná. Jako loňský školní rok, i letos si naši žáci postaví oblíbený roadster a vyzkouší si při práci různorodé profese. V rámci projektu Kraje Vysočina loni stavěli žáci na středních školách kraje sedm roadsterů Kaipan 16, které jsou schváleny pro běžný silniční provoz. Více informací v tomto článku. Celý projekt se setkal s velkým zájmem, proto letos na naší škole vznikne další takový vůz. Tentokrát jako základ pro stavbu modelu Kaipan 14 posloužil vůz Škoda Favorit. Nejprve bylo potřeba z původního auta vymontovat motor a další základní komponenty a důkladně je vyčistit. Zatím je hotový nátěr rámu, následovat bude nýtování plechů na něj. Ty vděčnější práce jsou sice stále před námi, ale nic se nesmí podcenit už od počátku. Také jsme ve fázi návrhu např. designu palubní desky, barvy laku, vzhledu masky a dalších prvků, což je neméně tak náročné, ale přesto zajímavé, jako práce samotná.