Produkty Microsoft na naší škole

Produkty Microsoft na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou V letošním školním roce naše škola přistoupila v rámci dlouhodobé strategie rozvoje ICT technologií k novému licenčnímu modelu společnosti Microsoft. Stali jsme se prováděcí institucí programu Enrollment for Education Solutions (EES). Stejně tak, jak je tomu u společnosti Autodesk, má nový licenční model využívaný na naší škole celou řadu výhod také pro studenty v oblasti legalizace a dostupnosti software pro samostudium a vzdělávání. Nová akademický licenční model Enrollment for Education Solutions (EES), který aplikujeme na škole pro získávání software, je postaven na principech campus licenčních modelů využívaných dříve především v oblasti vysokého školství. Rozšiřuje na škole zcela zásadně možnost získání software pro výuku. Konkrétně se především jedná o:

  • aktualizace operačních systémů pro všechna PC v instituci dostupnost Microsoft Office Professional Plus pro všechna PC v instituci
  • přístupové licence k serveru Microsoft Windows s podporou virtualizace
  • 25 GB cloud úložiště SkyDrive

Dále může být užíváno na škole kompletní vývojové prostředí Microsoft Developer Network (MSDN), které zahrnuje celou řadu produktů pro vývoj aplikací včele s vlajkovou lodí vývojových nástrojů Visual Studio Ultimate. Toto software řešení poskytuje našim studentům zcela jedinečnou možnost se seznámit, stejně jak je tomu u produktů společnosti Autodesk, s tím nejlepším co je v současné době na poli aplikací, operačních systémů a nástrojů u společnosti Microsoft dostupné. Prováděcí smlouva navíc umožňuje škole ekonomičtější hospodaření s prostředky na nákup software a možnost dlouhodobého rozvoje v oblasti ICT bez omezení.

Benefity pro studenty 

Součástí řešení Enrollment for Education Solutions (EES) jsou zcela zásadní benefity pro studenty školy a vyučující. Ty umožňují zcela legální dostupnost posledních novinek od společnosti Microsoft pro nekomerční použití doma i ve škole. Studenti a vyučující tak získávají možnost instalace: 

  • aktuálních verzí Microsoft Office jako součásti služeb 365 - platnost licence po dobu studia
  • upgrade operačního systému Windows jako součást MSDN - platnost licence i po absolvování školy
  • vývojové nástroje společnosti Microsoft jako součást MSDN - platnost licence i po absolvování školy

Pokud si chcete nainstalovat Office na svá domácí PC přečtěte si náš přehledný návod se zkušenostmi a úskalími instalace. Pamatujte na to, že se jedná o aplikaci pro nekomerční účely a prostudujte si licenční smlouvu v průběhu instalace.

Jak získat software benefity? 

Microsoft Office je poskytován prostřednictvím účtu na portálu Microsoft 365. Zde je zásadní mít školou zajištěný účet v doméně spszr.cz. Portál najdete na adrese http://portal.microsoftonline.com. Do portálu se hlásíte jako například 13s.novak.p@spszr.cz. Kde 13 je počátek roku studia, s znamená, že studujete v budově na Studentské ulici. Systém nemá rád vkládání hesel přes schránku. Musíte zkusit individuálně, občas se tam vloudí mezera.

Zde musí být vytvořen přístupové konto, které získají naši studenti na škole. Součástí tohoto portálu pro studenty je nejen distribuce Microsoft Office, ale také e-mail účet a datové úložiště SkyDrive. Postupně zde budeme integrovat další z cloud služeb, především Microsoft Sharepoint se systémem ISO 9001. 

Po přihlášení do systému je v hlavní nabídce dostupná instalace Office a jednotlivých balíčků. Tento produkt nainstalujete přímo z webu pomocí jednoduchého instalátoru. V průběhu 20 až 40 dní je nutné PC s Office připojit na internet tak, aby si bylo schopné ověřit automaticky platnost licence na serveru. Jinak padne do trial podoby (platnost 30 dní). Licence zaniká s ukončením studia na škole, případně s ukončením pracovního poměru. 

Windows je dostupné stejně jako vývojové nástroje prostřednictvím služby DreamSpark, která je součástí Microsoft Developer Network (MSDN). Rádi bychom upozornili především na to, že pro legální instalaci upgrade Windows musí být na vašem PC již zakoupena licence operačního systému Windows. To znamená, že si můžete legálně aktualizovat v tomto programu například Windows Vista na Windows 8.1 a vyšší v některé z dostupných edicí. Pro detailní informace doporučujeme nastudovat přímo informace na MSDN portálu společnosti Microsoft. Detailnější informace na našem webu získáte až po kompletního řešení.