Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
24
Technické kroužky - Studentská
25 26 27 28 1 2
3
Jarní prázdniny
4
Jarní prázdniny
5
Jarní prázdniny
6
Jarní prázdniny
7
Jarní prázdniny
8 9
10
Středoškolákem na zkoušku
11
Středoškolákem na zkoušku
Hlasování o školní kolekci oblečení
12
Středoškolákem na zkoušku
13
Středoškolákem na zkoušku
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Nový školní e-shop!
1 2
Chceš se dozvědět něco víc o malých modulárních reaktorech ?
3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktivity školy > Formnext 2024 Frankfurt nad Mohanem

Formnext 2024 Frankfurt nad Mohanem



Nahlédnout pod pomyslnou pokličku novinek v oblasti aditivních technologií v pro nás nepředstavitelném rozsahu bylo cílem návštěvy největšího veletrhu pořádaného na toto téma v německém Frankfurtu. Pod pojmem aditivní technologie a aditivní výroba si můžeme představit širokou škálu výrobních postupů, která nativně zpracovávají předem připravená 3D data do podoby finálního výrobku. Proces výroby probíhá na rozdíl od tradičního ubírání materiálu z polotovaru, jeho postupným přidáváním, tradičně vrstvením.

Základním zdrojem výchozí informace jsou pro aditivní výrobu data připravená nejčastěji v podobě polygonální, častěji konstrukční parametrické 3D grafiky, která vzniká v CAD fázi PLM, případně BIM procesu. Jednoduše řečeno můžeme těmito postupy v závislosti na technologii výroby produkovat malé kolečko do náramkových hodinek, nebo celou stavbu. Určitá část aditivních technologií je známa také jako metody 3D tisku. Na výstavě byly k vidění doslova stovky různých aditivních metod výroby ze zdrojových 3D dat.

Výstava Formnext je v této oblasti velmi významnou akcí, soustředí pozornost na tyto postupy hned v několika výstavních vícepodlažních pavilonech. Letošní počet 677 vystavovatelů je opravdu úctyhodné číslo. Pavilony jsou rozděleny podle tematiky výrobních aditivních technologií.

Najdeme zde jak tradiční metody výroby z plastů řady druhů, tak technologie umožňující zpracování kovů v průmyslu, keramických materiálů v medicíně nebo například modifikovaného betonu ve stavebnictví a architektuře. Jednotlivé produkční metody mapovaly doslova vše od extrémně drobných součástí do miniaturních zařízení, přes výrobu kostních náhrad s využitím reverzního inženýrství až po rozsáhlá stavební a umělecká díla.

Součástí výstavy není jen prezentace vlastních technologií a potřebného strojového vybavení, ale také ukázky postupů preprocessingu 3D dat převzatých z jednotlivých aplikací pro konstrukci a projektování, ukázky materiálů, dokončovacích metod, kontrolních postupů apod. Některé z výrobních postupů jsou navíc v současné době dostupné nejen produkční praxi, ale získávají si stále větší oblibu také v našich domácích dílnách. Představa navrhni si svůj výrobek a sám si jej vyrob má díky tomu velmi reálnou podobu.

Závěr našeho malého souhrnu, ke kterému jistě postupně přidáme další informace, rádi věnujeme příjemnému setkání s panem Josefem Průšou ve stánku společnosti Prusa. Zde jsme si měli možnost osáhnout několik zajímavých novinek z oblasti FDM tisku. Hlavním středem pozornosti pro nás byla především nejnovější 3D tiskárna Prusa CORE One, která bude dostupná na trhu s počátkem roku 2025 a patří do kategorie nejen na naší škole velmi oblíbených 3D FDM tiskáren.

Poděkování za skvělou akci a výbornou atmosféru patří našemu realizačnímu týmu; Jirkovi Strakovi, Honzovi Strakovi, Markétě Strakové a Petru Fořtovi. Čas po výstavě ve večerních hodinách jsme strávili prohlídkou centra Frankfurtu nad Mohanem a návštěvou zajímavých míst velkoměsta.